Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

News

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie Pax Moot Court

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>

Pod koniec kwietnia w Lublanie odbył się 2. ustny etap międzynarodowego konkursu Pax Moot Court. Drużyna Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) - w składzie: Daria Rożniakowska, Aleksandra Czuk, Weronika Głownia i Anna Szafarz - awansowała do półfinałów. Dodatkowo Daria Rożniakowska zajęła 2. miejsce w kategorii najlepszego mówcy.


Pax Moot Court składał się z 2 etapów. Pierwszy, pisemny polegał na przygotowaniu 2 pism procesowych (memorandów) dla powoda i pozwanego na podstawie kazusu przygotowanego przez organizatorów. Tegoroczny kazus obejmował zagadnienia jurysdykcji i prawa właściwego w sporze dotyczącym zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych oraz spowodowania szkody majątkowej wynikających z publikacji nagrań na platformie internetowej oraz ważności umowy zawartej z operatorem tej platformy. W tle pojawiło się także zagadnienie zdolności do czynności prawnych i odpowiedzialności rodzicielskiej w kontekście transgranicznym.

Jak informuje WPiA UJ, etap ustny, który odbył się na Uniwersytecie w Lublanie, składał się z udziału w 4 symulacjach rozpraw, tzw. rundach eliminacyjnych. Nasze studentki spotkały się z drużynami z Czech, Niemiec, Francji i Hiszpanii. W półfinale drużyna UJ uległa studentom z Uniwersytetu Sofijskiego, zwycięzcom tegorocznej edycji konkursu.

W przygotowaniach do konkursu studentkom towarzyszyli pracownicy Centrum Prawa Prywatnego Międzynarodowego UJ - dr Anna Wysocka-Bar i dr Bartosz Stelmach.

Na różnych etapach przygotowań wsparcia drużynie udzielili: prof. Marek Świerczyński (UKSW), dr Krzysztof Pacuła (TSUE), zeszłoroczni uczestnicy konkursu Piotr Dziewałtowski-Gintowt i Antoni Chętko, adwokaci z kancelarii Wardyński i Wspólnicy Łukasz Lasek i Jakub Barański, zaprzyjaźnione drużyny z Aristotle University of Thessaloniki, European University of Rome i Università degli Studi di Milano Statale, a także prof. Michele Angelo Lupoi (Uniwersytet Boloński), Marco Farina (adwokat z Rzymu) oraz Chiovanni Chiapponi (Instytut Maxa Placka w Luksemburgu), którzy byli sędziami w trakcie próbnych rozpraw.

Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy