Events calendar

20221202

Exhibition of historical astronomical devices

Data: 02.12.2022
Czas rozpoczęcia: 2.00 p.m.
Organizator: JU Museum Collegium Maius, Institute for the History of Science of the Polish Academy of Sciences
Kontakt: zzoja@poczta.fm
Exhibition of historical astronomical devices

On 2 December 2022, the Jagiellonian Museum Collegium Maius will host a hands-on exhibition of replicas of pre-Copernican astronomical devices as well as a collection of historical astronomical tools.

Programme:

• Sundials as astronomical devices (in Polish) – Rafał Zaczkowski (Przypkowski Museum in Jędrzejów)
  • From armillary sphere to torquetum (in Polish) – Prof. Jarosław Włodarczyk (Institute for the History of Science of the Polish Academy of Sciences)
  • Astrolabes and Astrolabe Stuff (in English) – Prof. Josefina Rodríguez-Arribas
  • Exhibition of historical astronomical tools in JU Museum Collegium Maius

To attend the event, please contact the organisers under the following e-mail address until 28 November: zzoja@poczta.fm. The number of places is limited.

The event will be livestreamed on JU Museum YouTube channel.

Event coordinators:

Dr hab. Ewa Wyka, Prof. PAN