Nowatorska operacja serca przeprowadzona w Szpitalu Uniwersyteckim

Zespół kardiologów pod przewodnictwem prof. Dariusza Dudka z Pracowni Hemodynamiki i Angiografii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeprowadził dziś (27 listopada 2012 r.) nowatorską operację serca – jedną z pierwszych w Polsce – wykorzystując trójwymiarowe echo do zabiegu wykonanego techniką małoinwazyjną. Operowany pacjent miał ubytki w sercu oraz zaburzenia kurczliwości i rytmu mięśnia sercowego. Zabieg był dla niego ratunkiem przed rozległym zawałem.

Celem operacji było zamknięcie nieprawidłowych połączeń przy zastosowaniu trójwymiarowego obrazowania echokardiograficznego. Zabieg zamykania ubytków międzykomorowych przeprowadzano metodą małoinwazyjną, wprowadzając implant poprzez tętnicę do serca pacjenta. Wcześniej, tą samą drogą, umieszczono minikamerę dzięki której operatorzy obserwowali obraz serca w technice 3D i 2D. Wszystko to miało na celu umieszczenie w sercu pacjenta w odpowiedniej pozycji implantu, którego zadaniem było zamknięcie nieprawidłowych połączeń. Zainstalowany implant przypomina nieco parasol - jego otwarcie spowodowało jednoczesne zamknięcie wszystkich ubytków. Operacja zakończyła się sukcesem.

Ten bardzo skomplikowany i nowatorski zabieg wykonany nowoczesną metodą jest alternatywą dla tradycyjnych operacji kardiochirurgicznych na otwartym sercu.  Do tej pory przeprowadzono kilka takich zabiegów, ale nie wykorzystywano przy tym, przynajmniej w południowej Polsce, techniki trójwymiarowej.

Data opublikowania: 27.11.2012