Gatunek motyla odkryty przez polską wyprawę nazwany

Erateina sprytna dziewczyna (łac. Erateina puellaastuta) - tak brzmi nazwa nowego, endemicznego gatunku motyla, wyłoniona w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez miesięcznik "National Geographic Polska". Autorką nazwy jest Alicja Zdobylak z Wrocławia.

Nowy gatunek został odkryty w lutym 2012 r. podczas polsko-wenezuelskiej wyprawy na Tramén Tepui do Wenezueli. Członkiem grupy była Izabela Stachowicz, biolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został on zidentyfikowany przez naukowców z Muzeum Zoologicznego UJ.

- Motyle kojarzą mi się z kobietami i z przebiegłością. Niełatwo jest je złapać, pojawiają się w nieoczekiwanych momentach. Sądzę, że ta nazwa jest piękna, ale i tajemnicza - wyjaśnia laureatka konkursu. Zwyciężczyni otrzyma w nagrodę aparat fotograficzny, a w pracy naukowej poświęconej nowemu gatunkowi zostanie zacytowana jako autorka jego nazwy. Do konkursu nadesłano blisko 600 poprawnych zgłoszeń.

- Pojawiło się dużo propozycji związanych z ogniem: flamma, ignis, ardens, które jak najbardziej pasują do kolorystyki motyla. My jednak poszukiwaliśmy czegoś wyjątkowego, co świadczyłoby nie tylko o wyglądzie, ale i o sytuacji w jakiej motyl został odkryty. Spryt odnosi się zarówno do motyla, który tak długo nie dał się odkryć nauce, ale i do mnie, której w końcu się to udało - mówi Izabela Stachowicz.

Więcej na temat polsko-wenezuelskiej wyprawy można przeczytać TUTAJ.

(Fot. Marek Arcimowicz/ National Geographic Polska)

Data opublikowania: 29.11.2012