Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Uniwersytet Jagielloński bez granic"

Centrum Zdalnego Nauczania UJ rozpoczęło prace nad projektem „Uniwersytet Jagielloński bez granic". W ramach przedsięwzięcia, na Platformie Zdalnego Nauczania UJ, która jest nieodpłatnie udostępniona wszystkim internautom, zamieszczone zostały pierwsze wykłady - prof. Piotra Sztompki i prof. Romana Dudy.

Do tej pory Uniwersytet Jagielloński na Platformie Zdalnego Nauczania, udostępnił internautom (bez konieczności logowania, opłat etc.) m.in. e-materiały dotyczące arkuszy kalkulacyjnych oraz edytorów tekstu. Zasoby te mogą być wykorzystywane nie tylko w dydaktyce uniwersyteckiej, lecz również przez nauczycieli w szkołach.

Kolejnym krokiem w rozwoju platformy, stało się zamieszczenie na PZN wykładów w języku polskim i angielskim, dydaktyków uniwersyteckich. Jest to cykl wykładów wybitnych profesorów: socjologa Piotra Sztompki - "Visual Sociology" i matematyka Romana Dudy - "Matematyka a dzieje myśli".

Wykłady są dostępne na stronie
jaszczur.czn.uj.edu.pl/course/category.php?id=7.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 15 stycznia 2013 r. w Centrum Zdalnego Nauczania UJ, w której oprócz wymienionych Profesorów udział wzięła także prof. Maria Flis, prorektor UJ ds. rozwoju oraz dr Jacek Urbaniec pełnomocnik Rektora UJ ds. e-nauczania, zaprezentowano multimedialne materiały dydaktyczne oraz zastanawiano się m.im.: jak dotrzeć do społeczeństwa z przekazem naukowym, a w szczególności, jak trafić do wyobraźni młodego człowieka w dobie wszechobecnych multimediów. Uczestnicy spotkania podkreślali, że celem projektu "Uniwersytet Jagielloński bez granic" nie jest burzenie klasycznej relacji mistrz-uczeń, ani zastąpienie klasycznego procesu dydaktycznego. Techniki zdalnego nauczania, będące nowym elementem strategii UJ, wpisują się w ogólnoświatowy trend udostępniania materiałów dydaktycznych wszystkim internautom, mają służyć m. in.: podniesieniu stopnia internacjonalizacji Uczelni, swoistej promocji Uniwersytetu, przełamywaniu barier w dostępie do nauki.

Prof. dr hab. Piotr Sztompka, wybitny polski socjolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. W latach 2002-2006 pełnił prestiżową funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (http://www.isa-sociology.org/). Autor wielu prac, książek i podręczników akademickich o znaczeniu światowym. W swoich badaniach naukowych koncentruje się na zmianach społecznych i koncepcji systemu społecznego, a w ostatnim okresie także na zagadnieniach socjologii wizualnej.

Prof. dr hab. Roman Duda, wybitny polski matematyk, profesor i były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego (1995-99), wiceprzewodniczący Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN. Internowany w stanie wojennym, senator I kadencji RP, w latach 1991-93 wiceminister edukacji narodowej. Przez wiele lat redaktor naczelny „Wiadomości Matematycznych" – czasopisma naukowego, w którym publikowane są zarówno prace matematyczne, jak też artykuły z dziedziny historii i filozofii matematyki. Autor kilkudziesięciu prac z topologii oraz historii i filozofii matematyki.

Data opublikowania: 15.01.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron