Prof. Władysław Miodunka laureatem nagrody "Polonicus 2013"

Prof. dr hab. Władysław Miodunka, kierownik Katedry Języka Polskiego jako Obcego w Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ został laureatem nagrody Kongresu Polonii Niemieckiej "Polonicus 2013".

Nagrodę w kategorii kultury, której podstawą jest język, przyznano prof. Władysławowi Miodunce za zasługi w badaniach na polu językoznawstwa stosowanego do nauczania języka polskiego w świecie oraz za wieloletnią działalność na rzecz krzewienia języka ojczystego. Jej uroczyste wręczenie odbędzie się 27 kwietnia br. podczas uroczystej Gali Polonii w Sali Koronacyjnej Karola Wielkiego ratusza w Akwizgranie.

Profesor Władysław Miodunka w swoich badaniach zajmuje się w szczególności językoznawstwem polonistycznym oraz językoznawstwem stosowanym do nauczania języków obcych i studiów etnicznych, a także zagadnieniom bilingwizmu. Opublikował m.in. cztery monografie oraz kilka podręczników (w tym pierwszy do nauki języka polskiego w Brazylii). Autor serii "Cześć, jak się masz?".

Nagroda "Polonicus" obejmuje każdego roku ważne dla Polonii Niemieckiej trzy zasadnicze dziedziny: kulturalną, organizacyjno - integracyjną oraz działalność na rzecz dialogu polsko - niemieckiego. Czwarte wyróżnienie - honorowy "Polonicus" nadawane jest wyłącznie w nadzwyczajnych przypadkach.

Patronem nagrody "Polonicus" jest Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, a laureatami w latach poprzednich byli m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Buzek, prof. Norman Davies, prof. Karl Dedecius, Krystyna Janda.

Inauguracja nagrody "Polonicus" nastąpiła w Dniu Polonii 2 maja 2009 podczas festynu na styku trzech granic - Belgii, Holandii i Niemiec, zwanym Dreilaendereck nieopodal Akwizgranu.

Data opublikowania: 29.01.2013