Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sukces drużyny WPiA UJ w Jessup International Law Moot Court Competition

Debiutująca w konkursie Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition drużyna Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego osiągnęła wielki sukces, wygrywając eliminacje krajowe, które odbyły się 2 marca br. w kancelarii Weil, Gotshal & Manges w Warszawie. Drużyna UJ jako zwycięzca konkursu krajowego uzyskała prawo do reprezentowania Polski w rundach międzynarodowych tego konkursu, które odbędą się w dniach od 31 marca do 6 kwietnia w Waszyngtonie.

Drużyna w składzie Katarzyna Felis, Agnieszka Pikuta, Adrian Andrychowski, Grzegorz Goniewicz oraz Michał Pietruszka (III – V rok) była najlepszą z siedmiu drużyn biorących udział w konkursie, pokonując w finale zespół Uniwersytetu Warszawskiego. Opiekunem naukowym drużyny jest dr hab. Kazimierz Lankosz, prof. UJ, a trenerem Przemysław Roguski, asystent w Zakładzie Prawa Międzynarodowego Publicznego i Lektor DAAD przy Szkole Prawa Niemieckiego.

Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition jest największym i najstarszym konkursem typu "Moot Court", cieszącym się ogromnym prestiżem w środowiskach prawniczych i uniwersyteckich. W tegorocznej 54. edycji konkursu biorą udział 632 drużyny z 92 państw. Zespół UJ zmierzy się w Waszyngtonie z najlepszymi uniwersytetami świata – zwycięzcami eliminacji w swoich państwach – m.in. z uniwersytetami Oxford, Cambridge, Sciences Po (Paryż), Sydney, Leiden czy New York University.

Zadanie uczestników konkursu polega na rozwiązaniu hipotetycznego sporu pomiędzy dwoma państwami przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS) – organem sądowym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Studenci będą przygotowywać pisma procesowe stron oraz brać udział w symulacji rozprawy. Udział w konkursie wymaga świetnej znajomości prawa międzynarodowego oraz umiejętności zaprezentowania swojego stanowiska i obrony przedstawionych argumentów przed sądem. Niezbędna jest również perfekcyjna znajomość języka angielskiego.

W tym roku tematem przewodnim konkursu będą konsekwencje globalnej zmiany klimatu w odniesieniu do państwowości, migracji i długu państwowego. Rozprawa będzie dotyczyć zadłużonego wyspiarskiego narodu, którego ląd został pochłonięty przez ocean, zmuszając jego mieszkańców do przeniesienia się i powodując stratę całego dorobku.

Data opublikowania: 04.03.2013
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron