Ukraińskie odznaczenie państwowe dla dr Bożeny Zinkiewicz-Tomanek

Markian Malski, ambasador Ukrainy w Polsce, oraz Witalij Maksymenko, konsul generalny Ukrainy w Krakowie, wręczyli dr Bożenie Zinkiewicz-Tomanek Order Księżnej Olgi III klasy - ustanowione w 1997 roku ukraińskie odznaczenie państwowe. Order przyznawany jest wyłącznie kobietom za wybitne zasługi w działalności państwowej, publicznej, naukowej, oświatowej, kulturalnej i filantropijnej. Wśród laureatek Orderu Księżnej Olgi III klasy są między innymi: rektor uniwersytetu w Sankt-Petersburgu Ludmiła Wierbicka, pisarka i poetka Oksana Zabużko, piosenkarka estradowa Sofija Rotaru.

Dr Bożena Zinkiewicz-Tomanek w latach 1966-2008 była pracownikiem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktualnie jest emerytowanym starszym wykładowcą Katedry Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, w której od 1994 r. przez sześć lat pełniła funkcję kierownika zespołu wykładowców języka ukraińskiego. Zainteresowania naukowe dr Bożeny Zinkiewicz-Tomanek koncentrują się wokół językoznawstwa wschodniosłowiańskiego, współczesnego języka rosyjskiego (słowotwórstwo, składnia), współczesnego języka ukraińskiego (kultura języka, fonetyka, słowotwórstwo, morfologia).

Jest autorką licznych publikacji z tych dziedzin, między innymi pierwszego w dziejach polskiej ukrainistyki podręcznika z ćwiczeniami, przeznaczonego dla studentów filologii ukraińskiej oraz innych pokrewnych kierunków.

Data opublikowania: 26.03.2013