Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Student UJ odkrył kometę

Studiujący na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej naszej uczelni Michał Kusiak jest odkrywcą nowej komety z rodziny Kreutza przelatującej w pobliżu Słońca.

Odkryciem naszego studenta zainteresowały się zagraniczne i polskie media.

Michał Kusiak opowiada nam więcej o swoim odkryciu i projekcie SOHO:

17 listopada 2010 na zdjęciach z koronografu LASCO C3, jednego z instrumentów znajdującego się na pokładzie sondy SOHO (Solar and Heliospheric Laboratory), zidentyfikowałem nową kometę z grupy Kreutza. Kometa w ciągu następnej doby uzyskała wysoką jasność rozwijając przy tym bardzo efektowny warkocz. Odkrycie potwierdzili: łowca komet Jiangao Ruan z Chin oraz Karl Battams z Naval Research Laboratory w Waszyngtonie, koordynator projektu SOHO Sungrazing Comets.

Kometa w nocy z 18 na 19 listopada zbliżyła się do Słońca na niewielką odległość około 1 mln km. Silne oddziaływania ze strony Słońca (siły pływowe, ciśnienie wiatru słonecznego, temperatura) spowodowały, że kometa nie przetrwała tak bliskiego przejścia.

Sonda SOHO wykonuje na bieżąco zdjęcia Słońca i jego bliskiego otoczenia. Dane udostępniane są mniej więcej po kilkunastu minutach na kilku serwerach, z których poprzez internet każdy z uczestniczących w obserwacji badaczy może je pobrać i za pomocą komputera osobistego przeanalizować.

Kometa z 17 listopada była moim 102. odkryciem (w skali uczestników daje to 6 miejsce na świecie). W projekcie uczestniczę od 2004 roku. W 2007 rozpoczęła się moja dobra passa odkrywcza, która trwa do dzisiaj. Staram się rozwijać swoje zainteresowania, a wiedzę z tego zakresu popularyzuję wśród miłośników astronomii.


Zdjęcia oraz więcej informacji o odkryciach i o projekcie:
http://spaceweather.com/archive.php?view=1&day=19&month=11&year=2010

http://cometman.tk
http://sungrazer.nrl.navy.mil
- strona projektu

Data opublikowania: 23.11.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron