Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowa metoda określająca kolor włosów do celów kryminalistycznych

Określenie na podstawie materiału genetycznego, czy morderca jest brunetem czy blondynem, jest możliwe już nie tylko w serialu kryminalnym. Polsko-holenderski zespół badawczy opracował przełomową metodę, która z dużą dokładnością pozwoli na ustalanie koloru włosów, co ułatwi określenie wyglądu fizycznego sprawcy przestępstwa lub ofiary, której ciało uległo rozkładowi.

Osiągniecie to jest efektem pracy zespołu Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Całym zespołem kierował dr hab. Wojciech Branicki. Ważnym partnerem w projekcie jest zespół z Erasmus Medical Center w Rotterdamie, koordynowany  przez prof. Manfreda Kaysera.

Opisana w czasopiśmie Human Genetics metoda polega na analizie 13 markerów genetycznych w jedenastu genach i umożliwia przewidywanie rudego koloru włosów z prawdopodobieństwem przekraczającym 90%, czarnego koloru włosów z prawdopodobieństwem niemal 90% oraz kolorów typu blond i szatyn z prawdopodobieństwem przekraczającym 80%.

Uzyskanie takich danych będzie możliwe na podstawie analizy dowolnej próbki biologicznej, np. śladu ujawnionego na miejscu przestępstwa, fragmentu tkanki lub elementu szkieletu. „Jej zastosowanie w zamyśle przyspieszy tempo prowadzonych śledztw, a przez to usprawni funkcjonowanie sądów" – dodaje Wojciech Branicki.

Wdrożenie metody ułatwia fakt, że jest ona zgłoszona do międzynarodowej ochrony patentowej, w przygotowaniu której uczestniczyło działające na UJ Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU)*.

Intensywne prace nad poznaniem genomu człowieka doprowadziły do rozwoju nauk biomedycznych, w tym badań nad przyczynami powstawania wielu chorób. Badania te wykazały także, że w genach zawarta jest informacja m.in. o wyglądzie zewnętrznym człowieka: kolorze włosów, tęczówki oka czy skóry. Rozszyfrowanie tych informacji znajdujących się w badanym materiale biologicznym/dowodowym bez wątpienia okaże się niezwykle pomocne przy rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. O tym zagadnieniu można przeczytać również w artykule „Kryminały i nauka. Wersja TV" w wydanym przez CITTRU czasopiśmie NIMB: http://www.cittru.uj.edu.pl/?q=pl/node/1242#downlo.

Data opublikowania: 04.01.2011
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron