Wielki sukces młodych informatyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Finały odbyły się 3 lipca w Petersburgu. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna gospodarzy, czyli studenci Narodowego Instytutu Badawczego Technologii Informacyjnych, Mechaniki i Optyki. Drugie przypadło studentom szanghajskiego uniwersytetu Jiao Tong, a trzecie zespołowi z Uniwersytetu Tokijskiego.

Polskie zespoły, aby zakwalifikować się do finałów musiały rywalizować z grupami z regionu Europy Środkowej, obejmującego Czechy, Słowację, Węgry, Słowenię i Austrię.

- Przeważnie z każdego takiego regionu do finałów przechodzą trzy drużyny. Ponieważ nasz region jest stosunkowo mocny, wyszły z niego cztery drużyny, w tym trzy z Polski - mówi prof. dr hab. Marek Zaionc, kierownik Katedry Podstaw Informatyki Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czwartym zespołem z regionu był Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie.

Prof. Zaionc podkreślił, że dwa polskie zespoły, które znalazły się w pierwszej dziesiątce, zdystansowały m.in. renomowane uczelnie amerykańskie - Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytet Stanforda, które ex aequo wraz z kilkoma innymi zajęły 14 miejsce.

W tegorocznych finałach młodzi programiści mierzyli się z 11 zadaniami. Najlepszej drużynie udało się rozwiązać 10 z nich. Drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego rozwiązała siedem, co pozwoliło zająć wysokie 9. miejsce.

Nasza drużyna występowała w składzie: Jakub Adamek - 3 rok informatyki analitycznej, Grzegorz Guśpiel - 3 rok informatyki analitycznej, Jonasz Pamuła - 5 rok informatyki analitycznej. Trenerem i opiekunem naszej drużyny jest prof. Paweł Idziak.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym to międzynarodowe drużynowe zawody programistyczne dla studentów z całego świata. W tym roku do wstępnych eliminacji przystąpiło 25 tys. zawodników startujących w 8,3 tys. drużyn z 2200 uniwersytetów z 85 krajów. ICPC są organizowane od 1977 roku. Przed 1989 rokiem uczestniczyły w nich głównie drużyny z USA i Kanady. Później zawody stały się międzynarodowe. Przed rokiem zawody odbyły się po raz pierwszy w Warszawie. W 2014 roku finały będą najprawdopodobniej rozgrywane na Hawajach.

(PAP)

Data opublikowania: 04.07.2013