Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Anna Waszkielewicz zwyciężyła w konkursie Fundacji Kobiet Nauki

Zwyciężczyni konkursu - dr Anna Waszkielewicz - otrzyma szansę na promocję swojego wynalazku, leku przeciw bólowi neuropatycznemu lub padaczce, podczas 65. Międzynarodowych Targów "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2013", które odbędą się jesienią w Norymberdze.

Dr Anna Waszkielewicz pracuje pod kierunkiem prof. Henryka Marony nad nową rodziną związków chemicznych, które mogą pomóc zarówno chorym na padaczkę, jak i osobom z bólem neuropatycznym.

Zazwyczaj ból chroni przez bodźcami uszkadzającymi ciało. A w przypadku bólu neuropatycznego - przestaje chronić i staje się chorobą. Ból powodują wtedy bodźce, które wcale nie powinny go wywoływać - wyjaśnia dr Anna Waszkielewicz. Ból neuropatyczny może towarzyszyć półpaścowi, chorobom nowotworowym, AIDS, a także - choć już rzadziej - cukrzycy. Poza tym występuje np. przy bólach fantomowych, kiedy osoby, którym ucięto kończynę, cały czas doświadczają w niej bólu. Przyczyny występowania takiego bólu mogą być różne, ale zawsze ból taki jest niekontrolowalny i cierpienie chorych bywa ogromne.

Naukowiec opowiada, że do niedawna błędnie sądzono, że receptory sigma należą do rodziny receptorów opioidowych - a więc takich, na które działa morfina. Jednak morfina chorym z bólem neuropatycznym nie przynosiła ulgi. Potrzebne były nowe związki, które działałyby selektywnie w nowych mechanizmach działania. Takim związkiem okazał się ten, nad którym pracuje dr Waszkielewicz. Badaczka wyjaśnia, że dotychczas żaden zarejestrowany lek nie działał wyłącznie na receptory sigma. To bardzo dobra wiadomość - oznacza, że nowy lek prawdopodobnie będzie mógł być łączony z innymi lekami stosowanymi w bólu neuropatycznym i będzie można go stosować równolegle z dotychczasową terapią.

Naukowcy mają za sobą większość badań przedklinicznych, realizowanych w renomowanych ośrodkach, np. w amerykańskim National Institute of Health. Kolejnym etapem projektu będą dalsze badania bezpieczeństwa stosowania leku oraz opracowanie postaci jego podawania. Pierwsze testy na człowieku mają się zacząć najpóźniej za 2 lata. Wynalazek został opatentowany.

Opracowano na podstawie: (PAP) oraz Centrum Innowacji (CITTRU)

Data opublikowania: 16.07.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron