Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O sztuce dialogu. Wizyta książęcej pary z Jordanii

Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny gościł w swoich murach znamienite osobistości. W dniach 7-8 marca 2011 mury najstarszej polskiej uczelni odwiedziła para książęcą z Jordanii. Książę El Hassan bin Talal i księżniczka Sarvath El Hassan spotkali się z prof. Karolem Musiołem, rektorem uniwersytetu, a następnie zwiedzili muzeum Collegium Maius. Książę wygłosił także wykład dla studentów i pracowników uczelni na temat dialogu między kulturami.

Wykład „Illumination and Enlightenment. East Meets West" (Iluminacja i Oświecenie. Spotkanie Wschodu i Zachodu) odnosił się do problemów świata arabskiego; poruszona została kwestia deficytu wody, spadku zatrudnienia i emigracji wynikającej z biedy i niewykorzystanego potencjału gospodarczego rejonu zachodniej Azji i północnej Afryki.

Książę nawiązał także do ostatnich konfliktów i zamieszek w Egipcie, Tunezji i Libii upatrując ich źródła w powszechnej biedzie i frustracji mieszkańców państw arabskich. Stabilizacja i pokój, jak twierdzi książę, zależą przede wszystkim od umiejętnego czerpania z dziedzictwa cywilizacji Orientu i tradycji Oświecenia – edukacji, rozwoju gospodarczego i dialogu między kulturami Wschodu i Zachodu. Dialog ten powinien się opierać na sztuce rozmowy, a nie sztuce walki. Książę podkreślił, że rejon zachodniej Azji i północnej Afryki potrzebuje przede wszystkim naukowców, ludzi kultury i dyplomacji; osób, które pomogą umiejętnie wykorzystać potencjał arabskiej ziemi i jej mieszkańców.

Data opublikowania: 10.03.2011
Osoba publikująca: Magdalena Praczyńska-Janik
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron