Wina uniwersyteckie nagrodzone medalem ENOEXPO 2013

21 października podczas 11. Międzynarodowych Targów Wina w Krakowie ENOEXPO 2013, odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej, mające na celu wyłonienie laureatów 5. Konkursu Polskich Win o Medal Targów ENOEXPO 2013.W gronie medalistów znalazły się dwa wina z winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wina z uniwersyteckiej Winnicy Nad Dworskim Potokiem - Muscat 2012 i Regent 2012 zdobyły, zdobywając odpowiednio: 83,4 i 80,6 punktów, brązowy medal ENOEXPO 2013 win polskich.

O winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego "Nad Dworskim Potokiem" mówią „mała Toskania", choć znajduje się pod Bochnią koło Krakowa. Patrząc jednak na nią, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Winnica Nad Dworskim Potokiem to bliźniacza siostra francuskich czy włoskich winnic. Nazwa winnicy pochodzi od przepływającego poniżej Dworskiego Potoku. Ze wzgórz obsadzonych winoroślą rozpościera się piękny widok na okoliczne wzniesienia poorane licznymi tarasami, które przypominają toskańskie pejzaże. Spacerując wieczorami, można tu spotkać dziki, sarny i usłyszeć porykiwania jeleni. Połyskujące w słońcu kiście winogron dają wino, które już doceniono na świecie. Uhonorowane tytułem championa i dwunastoma Grand Prix, radowało podniebienia gości podczas Polskiej Prezydencji w UE.

Winnica jest częścią Rolniczego Zakładu Doświadczalnego UJ „Łazy". Jego powstanie było po części odpowiedzią na potrzeby dydaktyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, w szczególności Wydziału Farmacji, który kształci enologów oraz Instytutu Geografii i Instytutu Nauk Geologicznych. Idealne warunki pozwalają młodym naukowcom prowadzić doświadczenia i pomiary niezbędne do napisania pracy magisterskiej czy doktoratu. Na terenie gospodarstwa znajdują się dwie stacje geograficzne: w Łazach i w Gaiku-Brzezowej. Dostarczane przez nie dane meteorologiczne są wykorzystywane w prowadzeniu winnicy.

Data opublikowania: 23.10.2013