Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Programiści z UJ w gronie najlepszych na świecie

W finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Orlando w USA drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobyła brązowy medal. W tym roku w zawodach uczestniczyło 24 915 zawodników w 8305 drużynach z 2070 uniwersytetów świata z 88 krajów i sześciu kontynentów.

Nasza drużyna w składzie

  • Robert Obryk,
  • Adam Polak,
  • Maciej Wawro,
  • prof. Paweł Idziak, Coach

znalazła się w gronie najlepszych programistów świata.

Uczestnicy finałów w Orlando zostali wyłonieni w drodze eliminacji. W Orlando rywalizowały najlepsze zespoły, wśród nich były także drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego, które znalazły się na dalszych miejscach.

Każda drużyna składała się z trzech studentów, w zawodach do dyspozycji miała tylko jeden komputer, aby udowodnić umiejętność zespołowego działania, pięć godzin czasu i kilkanaście zadań do rozwiązania. Liczyła się ilość rozwiązanych zadań, a następnym kryterium był czas ich rozwiązania.

ICPC są organizowane od 1977 roku. Przed 1989 rokiem uczestniczyły w nich głównie drużyny z USA i Kanady, później zawody zaczęły odgrywać znaczenie międzynarodowe. Od 1997 są sponsorowane przez firmę IBM, co umożliwiło znaczne poszerzenie ich zasięgu. Jest to w tej chwili największy i najbardziej prestiżowy konkurs młodych programistów uniwersyteckich. Eliminacje rozgrywane są w wielu regionach świata i cała zawody stanowią ogromne przedsięwzięcie organizacyjne.

Więcej o mistrzostwach na stronie organizatorów

Data opublikowania: 31.05.2011
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron