Wielki powrót do życia odnowionego Uniwersytetu Jagiellońskiego

26 lipca 1400 roku, to obok 12 maja 1364 roku, jedna z najważniejszych dat w wielowiekowej historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 26 lipca, 611 lat temu król Władysław Jagiełło wydał drugi przywilej fundacyjny krakowskiego Studium Generale. Wykład inauguracyjny w tym dniu wygłosił biskup krakowski, doktor uniwersytetu padewskiego Piotr Wysz, a następnie głos zabrał pierwszy rektor odnowionej Wszechnicy Stanisław ze Skarbimierza. – Był to wielki powrót do życia odnowionego Uniwersytetu Jagiellońskiego – mówił prof. Karol Musioł, rektor UJ, 26 lipca 2011 roku, w Collegium Nowodworskiego.

Rocznice tego wydarzenia, środowisko naukowe uczciło Śniadaniem Profesorskim, które w tym roku odbyło się w Collegium Nowodworskiego CM UJ. Głównym punktem spotkania był wykład dr hab. Barbary Rys z Wydziału Chemii UJ „Poławiacze światła - krótka kronika barwników". −Jako temat dzisiejszych rozważań wybrałam zagadnienie wpływu eksperymentów chemicznych na otaczającą nas rzeczywistość. Chciałam pokazać, jak nasze wysiłki w laboratoriach potrafią rzeczywistość zmienić. To wszystko chce przedstawić na kanwie odkryć sprzed 150 lat dotyczących otrzymywania syntetycznych barwników − wyjaśniała dr hab. Barbara Rys.

Ten interesujący, barwnie i ze swadą wygłoszony interdyscyplinarny wykład, zachwycił licznie zgromadzonych gości i dowiódł, że także przedstawiciele nauk ścisłych mogą być humanistami.

Usługę cateringową podczas Śniadania Profesorskiego zapewniła firma "Smocze Jadło" www.smoczejadlo.pl

Data opublikowania: 26.07.2011
Osoba publikująca: Kinga Mieszaniec