Polsko - francuskie warsztaty naukowe w ramach Laboratorium Stowarzyszonego

W dniach od 8 do 10 grudnia w Paryżu, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk przy Rue Lauriston 74, odbyły się pierwsze z serii warsztatów zaplanowanych w ramach polsko-francuskiego Laboratorium Stowarzyszonego (LIA – Laboratoire International Associé). Powołane do życia 29 maja 2013 r. laboratorium LIA (o akronimie MirTANGO) jest wspólnym przedsięwzięciem Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz zespołu Cell Recognition and Glycobiology Centrum Biofizyki Molekularnej CNRS w Orleanie. Koordynatorami laboratorium są prof. Józef Dulak i prof. Claudine Kieda.

Tematem przewodnim warsztatów, zatytułowanych "MicroRNAs: mediators of differentiation and biomarkers of diseases", była rola cząsteczek microRNAs w regulacji ekspresji genów w procesach fizjologicznych i patologicznych. W skład komitetu organizacyjnego weszli: prof. Claudine Kieda i prof. Jozef Dulak jako współprzewodniczący oraz prof. Alicja Józkowicz, prof. Jean-Claude Michalski dr Catherine Grillon, dr Agnieszka Łoboda i mgr Joanna Uchto.

W warsztatach wzięło udział blisko 60 naukowców, a wśród nich zaproszeni goście z Polski, m.in. prof. Piotr Laidler (prorektor UJ ds. Collegium Medicum); prof. Maciej Żylicz (Prezes FNP); prof. Wojciech Froncisz (dziekan WBBIB UJ); prof. Kazimierz Strzałka (dyrektor MCB, na terenie którego zlokalizowane są także niektóre pracownie laboratorium stowarzyszonego); prof. Krzysztof Selmaj (Uniwersytet Medyczny w Łodzi); prof. Krystian Jażdżewski (UM w Warszawie); prof. Zofia Szweykowska-Kulińska (UAM, Poznań).

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Alain Tedgui (PARCC, INSERM, Paryż), a wśród francuskich uczestników spotkania obecni byli m.in.: prof. Jean-Claude Michalski (INSB CNRS, Paryż), dr Annick Harel-Bellan (CNRS CEA, Saclay), prof. Chantal Pichon (CNRS, Orlean), dr Michel Cohen-Tannoudji (Pasteur Institute, Paryż), dr Norbert Latruffe (Université de Bourgogne, Dijon), dr Mathias Mericskay (Universite Paris 6) i wielu innych.

Podczas trzech dni wygłoszono ponad dwadzieścia wykładów poświęconych tematyce microRNA, a sesja posterowa zgromadziła 24 prace prezentowane przez studentów i doktorantów z Polski i Francji. Miejsce spotkania zostało życzliwie udostępnione przez Prof. Zbigniewa Kuźnickiego, dyrektora stacji PAN w Paryżu, któremu, oraz pracownikom stacji PAN, organizatorzy serdecznie dziękują za życzliwe przyjęcie i wszechstronną pomoc.

Laboratorium stowarzyszone zlokalizowane jest m.in. w nowych pomieszczeniach na terenie Małopolskiego Centrum Biotechnologii. Celem LIA MirTANGO jest prowadzenie wspólnych badań nad mechanizmami rozwoju nowotworów i poszukiwanie nowych sposobów leczenia tych chorób, w oparciu o nowoczesne, eksperymentalne terapie. Powstanie laboratorium jest uwieńczeniem 10 letniej współpracy obu zespołów, która dotychczas zaowocowała m.in. realizacją kilku wspólnych projektów badawczych, trzema wspólnymi doktoratami, kilkunastoma pracami magisterskimi, licznymi wspólnie organizowanymi konferencjami oraz warsztatami naukowymi, wreszcie nowymi modelami badawczymi i publikacjami w prestiżowych czasopismach międzynarodowych.

Paryskie warsztaty były realizacją jednego z założeń umowy o Laboratorium Stowarzyszonym, które przewiduje organizację serii spotkań naukowych dla zespołów badawczych z Polski i Francji. Kolejne edycja warsztatów planowana jest na 2014 rok i odbędzie się w Polsce.

Opracowała Joanna Uchto

Zdjęcia Witold Nowak