Wybrali nas, bo byliśmy najlepsi

Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstaje laboratorium należące do Towarzystwa Maxa Plancka (MPG), które będzie bezpośrednio współpracowało z Wydziałem Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ i Małopolskim Centrum Biotechnologii. − Gdy delegacja z Towarzystwa Maxa Plancka jeździła po Polsce w poszukiwaniu miejsca, w którym mogliby utworzyć takie laboratorium, odwiedziła również nasz wydział. Wybrali nas, bo byliśmy najlepsi – mówił prof. Kazimierz Strzałka z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechnologii.

26 lipca 2011 roku w Collegium Nowodworskiego UJ CM odbyło się spotkanie z dyrektorem Małopolskiego Centrum Biotechnologii prof. Kazimierzem Strzałką, przedstawicielką Instytutu Maxa Plancka dr Roosą Laitinen oraz z prof. Karolem Musiołem, rektorem UJ. Doktor Roosa Laitinen wygrała międzynarodowy konkurs na lidera laboratorium Towarzystwa Maxa Plancka. W laboratorium będą  prowadzone badania z zakresu biologii molekularnej roślin. Doktor Roosa Laitinen jest Finką. Studiowała biologię oraz filozofię i była jednym z najmłodszych doktorów na uniwersytecie w Helsinkach. W Krakowie jest już od 1 lipca i poza tworzeniem silnej grupy badawczej uczy się języka polskiego.

Niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka to jedna z najbardziej prestiżowych na świecie organizacji prowadzących działalność naukową. − Jest to dla nas i zaszczyt i radość, ale i ciężka praca wielu osób, dzięki której to laboratorium powstaje właśnie przy Uniwersytecie Jagiellońskim – mówił prof. Karol Musioł, rektor UJ.

Wybór lidera laboratorium odbywał się według procedur wypracowanych przez lata w Niemczech. Ogłoszenie o konkursie ukazało się w renomowanych czasopismach naukowych, między innymi w takich jak Nature  i Science. − Do konkursu aplikowało kilkudziesięciu kandydatów z kilkunastu krajów, spośród których wybraliśmy trzy osoby. W styczniu 2011 roku na naszym wydziale odbyło się sympozjum selekcyjne podczas którego dwunastu egzaminatorów rozmawiało z kandydatami. Wygrała doktor Roosa Laitinen. To była decyzja jednogłośna. Założyliśmy sobie, że ten konkurs musi wygrać osoba doskonała. Najlepsza − to za mało. Gdybyśmy nie znaleźli takiego naukowca, to wznowilibyśmy konkurs. Przypominam, że Towarzystwo Maxa Plancka kładzie bardzo silny akcent na jakość badań. Liczba osób wywodzących się z laboratoriów Maxa Plancka, które są laureatami nagrody Nobla, mówi sama za siebie  – przypominał prof. Kazimierz Strzałka.

Lider formalnie jest zatrudniony przez Towarzystwo Maxa Plancka. Kadencja doktor Roosy Laitinen będzie trwała pięć lat. Jej zadaniem będzie utworzenie grupy badawczej, a następnie zdobywanie grantów na badania. Publikacje, które powstaną w wyniku pracy tej grupy, będą miały wspólną afiliację Towarzystwa Maxa Plancka, Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małopolskiego Centrum Biotechnologii. − Już za dwa lata praca doktor Roosy Laitinen będzie oceniana i jeśli nie będzie wystarczających efektów, to za cztery latach laboratorium zostanie zamknięte wyjaśniał prof. Kazimierz Strzałka.

Docelową siedzibą Laboratorium Maxa Plancka będzie Małopolskie Centrum Biotechnologii, którego budynek ma powstać za dwa lata na kampusie UJ. Do czasu wybudowania Centrum siedzibą Laboratorium będzie uniwersytecki budynek Centrum Badań Przyrodniczych.

Małopolskie Centrum Biotechnologii to projekt utworzenia w Krakowie przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy wspólnego ośrodka naukowego o charakterze parku  naukowo-badawczo-rozwojowego. Powstanie MCB  przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskiej myśli biotechnologicznej, a także zintensyfikowania współpracy między sferą badawczo-rozwojową a gospodarką. Współpraca MCB z Towarzystwem Maxa Plancka jest niezmiernie ważna, ponieważ zwiększy szanse MCB na pozyskanie wieloletnich grantów międzynarodowych z Unii Europejskiej.

(KMN)

Na zdjęciu doktor Roosa Laitinen