Zwycięstwo studentów UJ w konkursie matematycznym

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego wygrali 18. edycję konkursu matematycznego IMC (International Mathematical Competition for University Students).

IMC jest najbardziej prestiżowym międzynarodowym konkursem matematycznym dla studentów wyższych uczelni. Tegoroczne zawody odbyły się w dniach 28 lipca - 3 sierpnia w Błagojewgradzie w Bułgarii. Wzięło w nim udział 305 studentów z 77 uniwersytetów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Konkurs był współorganizowany przez University College w Londynie i Uniwersytet Amerykański w Błagojewgradzie.

W trakcie dwóch dni konkursu studenci rozwiązywali 10 zadań z analizy, geometrii, algebry i kombinatoryki, po pięć każdego dnia. Każde z rozwiązań zostało następnie ocenione w skali od 0 do 10 punktów. W zależności od sumy uzyskanych punktów studenci mogli otrzymać nagrodę: "Grand First Prize", "First Prize", "Second Prize", "Third Prize" i "Honorable Mention". W przypadku, gdy jeden lub dwóch studentów osiągnęło zdecydowanie lepszy wynik niż wszyscy pozostali, można także było przyznać nagrodę "Grand Grand First Prize".

W tym roku zespół UJ, którego opiekunem był dr Jakub Byszewski, składał się z czterech studentów: Macieja Gawrona, Tomasza Kobosa, Jakuba Koniecznego i Przemysława Mazura. Studenci UJ odnosili w ostatnich latach w konkursie IMC bardzo znaczące sukcesy. W ostatnich ośmiu latach tylko dwukrotnie wśród laureatów najwyższej nagrody zabrakło przedstawiciela UJ.

W tym roku drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego zwyciężyła we wspaniałym stylu. Przemysław Mazur zdobył pierwszą lokatę i nagrodę "Grand Grand First Prize", bardzo znacząco dystansując konkurencję (jako jedyny rozwiązał wszystkie zadania; pozostali zawodnicy rozwiązali co najwyżej osiem z dziesięciu zadań). Pozostali członkowie zespołu UJ zajęli lokaty: 13/14 (Maciej Gawron), 18/19/20 (Jakub Konieczny) oraz 26/27 (Tomasz Kobos). Wszyscy oni otrzymali nagrody pierwszego stopnia.

Obok klasyfikacji indywidualnej IMC powadzi także klasyfikację drużynową. Wynik drużyny oblicza się dodając wyniki trzech najlepszych studentów z danej drużyny oraz średni wynik wszystkich spośród nich. W poprzednich zawodach UJ zwyciężył w klasyfikacji drużynowej tylko raz - w 2006 roku. W tym roku UJ także i drużynowo odniósł bezapelacyjne zwycięstwo zdobywając 292,75 punkta, wyprzedzając Uniwersytet Tarasa Szewczenki w Kijowie (275 pkt.), Uniwersytet Loránda Eötvösza w Budapeszcie (267,2 pkt.), Uniwersytet Petersburski (259,43 pkt.) oraz Drużynę Narodową Izraela (258 pkt.). Warto zauważyć, że wiele z czołowych uniwersytetów wysyła więcej niż czworo studentów. Rekordzistą jest Uniwersytet Kijowski, którego oficjalna drużyna liczy 4 zawodników, ale który przysłał w sumie aż 14 studentów.

Szczegółowe wyniki konkursu można znaleźć na stronie www.imc-math.org. Wkrótce na stronie zawodów powinny być także dostępne arkusze zadań wraz z rozwiązaniami. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do spróbowania swych sił.

Data opublikowania: 08.08.2011