Mobilni naukowcy z UJ

Ogłoszono wyniki pierwszej edycji konkursu "Mobilność Plus" organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród 58 laureatów programu sześciu związanych jest z Uniwersytetem Jagiellońskim:

• dr Monika Srebro z Wydziału Chemii UJ (projekt: „Teoretyczna analiza lokalnej struktury chemicznej związków metali przejściowych.")
  • dr Zofia Wodniecka-Chlipalska z Wydziału Filozoficznego UJ (projekt: „Dwujęzyczność, umysł, mózg – interdyscyplinarne badania   nad konsekwencjami dwujęzyczności.")
  • dr Maria Dainotti z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ (projekt: „Korelacja pomiędzy jasnością La i czasem Ta w błyskach gamma, obserwowanych przez satelitę FERMI.")
  • dr Halina Jurkowska z Wydziału Lekarskiego UJ CM (projekt: „Desulfuracyjne przemiany cysteiny w warunkach braku jej utleniania z powodu genetycznego uwarunkowanego niedoboru dioksygenazy cysteinowej. Stan zapalny a siarkowodór.")
  • dr hab. Bartłomiej Dybiec z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ (projekt: Nierównowagowa fizyka statystyczna jako narzędzie opisu dyfuzji anomalnej w układach biologicznych: metody teoretycznego opisu i ich weryfikacja.")
  • dr Szymon Pustelny z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ (projekt: „Magnetometria optyczna w pomiarach ciemnej materii.")

Celem programu pn. „Mobilność Plus" jest umożliwienie naukowcom udziału w badaniach naukowych prowadzonych w renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych pod opieką wybitnych naukowców o międzynarodowym autorytecie w danej dziedzinie nauki.

Program zapewnia finansowanie pobytu uczestnika programu w jednostce naukowej posiadającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzącej w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe oraz podróży między miejscem zamieszkania uczestnika programu a miejscowością, w której znajduje się zagraniczny ośrodek.

Środki finansowe przyznawane w ramach programu obejmują również środki związane z pobytem za granicą małżonka, a także niepełnoletnich dzieci uczestnika programu oraz kosztów ich podróży.

Program ma pomóc uczestnikom programu w dalszym rozwoju kariery naukowej przez zdobycie doświadczenia i wiedzy dzięki udziałowi w badaniach naukowych lub pracach rozwojowych realizowanych przy wykorzystaniu aparatury i metod niedostępnych w kraju. Umożliwienie wyjazdu z rodziną ma na celu wyeliminowanie ewentualnych dodatkowych barier, które mogłyby ograniczać mobilność uczestnika programu.

Data opublikowania: 29.08.2011
Osoba publikująca: Kinga Mieszaniec