Pilotażowe zajęcia z hortiterapii w Ogrodzie Botanicznym UJ

Ogród Botaniczny UJ mieszczący się w sąsiedztwie wielu klinik od dawna odwiedzany jest przez pacjentów szukających chwili oderwania do rzeczywistości szpitalnej, czy też przez grupy terapeutyczne np. z klinik psychiatrycznych. Stąd też wydaje się rzeczą naturalną, że powstała inicjatywa wykorzystania Ogrodu przez Szpital Dziecięcy Św. Ludwika przy ul. Strzeleckiej. Hołdując słowom Hipokratesa „przyroda uzdrawia" w hortiterapii wykorzystuje się kontakt z roślinami, uczestniczy w pracach ogrodowych.

Świat roślin dając wyciszenie, poczucie obcowania z pięknem staje się miejscem nie tylko rehabilitacji psychicznej, ale i fizycznej. Rośliny swoją różnorodnością wyglądu, barwy, zapachu oddziałują na wszystkie zmysły, te prawidłowo funkcjonujące i te które należy usprawnić. Jak się okazało, bardzo dobrym ćwiczeniem np. mięśni jest wędrówka ręki do rośliny, aby ją uchwycić, utrzymać w dłoni i poczuć jej strukturę – a ile przy tym radości dziecka. Obserwując reakcje młodych pacjentów niejako rośliny podsuwają możliwości ich wykorzystania.

Inną formą hortiterapii jest wykonywanie prostych prac ogrodniczych np. mieszanie ziemi, sadzenie roślin, podlewanie z pomocą i pod opieką rehabilitanta szpitalnego, lekarza. Obecność pracownika Ogrodu Botanicznego daje poczucie bezpiecznego poruszania się po świecie roślin i wprowadza element poznawczy.

Zajęcia, które odbywają się w Ogrodzie posiadają jeszcze jeden bardzo ważny aspekt - terapia rodziców czy opiekunów dzieci z którymi przychodzą tutaj. Czas zajęć jest momentem, kiedy chwilowo zwolnieni z  opieki, u boku psychologa szpitalnego mogą odpocząć, znaleźć wsparcie, a piękno roślin wywołujący u nich nieukrywany zachwyt, daje odskocznię od doświadczeń życia codziennego.

Ogród Botaniczny UJ jest również wspaniałym miejscem do prowadzenia innych metod terapeutycznych m.in. artoterapii, muzykoterapii, warsztatów florystycznych z wykorzystaniem tutejszego materiału roślinnego.

Pilotażowe zajęcia z hortiterapii w Ogrodzie Botanicznym UJ przy współpracy Katedry Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodnictwa UR są zwiastunem jakże pięknej i nietuzinkowej formy terapeutycznej wspomagającej leczenie szpitalne, a uśmiech na twarzy małego pacjenta pokazuje celowość podjętego działania.

Elżbieta Nowotarska

Data opublikowania: 01.09.2011