Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego łamią bariery w mieście

Przez wiele miesięcy studenci z Instytutu Socjologii UJ prowadzili wywiady z kobietami z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i słuchową. Starali się poznać i zrozumieć problemy związane z ich codziennym życiem w Krakowie. Nie tylko rozmawiali, ale wcielali się także w role niepełnosprawnych, jeżdżąc na wózku inwalidzkim komunikacją miejską. Dzwonili także do gabinetów lekarskich, by dowiedzieć się, które z tych placówek są dostosowane do przyjęcia niepełnosprawnych pacjentów.

Jednym z efektów tych działań był film, który pokazano 29 stycznia w Auditorium Maximum UJ. Projekcji przyglądała się liczna widownia, wśród której nie zabrakło - oprócz osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół - także krakowskich radnych, przedstawicieli instytucji pozarządowych, uczelni i placówek kulturalnych.

Uczestnicy projektu, i zarazem autorzy filmu, nie ograniczyli się, jak to bywa w socjologii, do opisu sytuacji i wyjaśnienia przyczyn istniejących problemów. - Na tym zwykle praca socjologa się kończy, ale my chcieliśmy pójść dalej. Chodziło nam o to, żeby coś zmienić - podkreśla koordynatorka projektu, dr Beata Kowalska z Instytutu Socjologii UJ. Badania pokazały, że w mieście nadal jest wiele barier do przełamania, choć nie we wszystkich dziedzinach sytuacja wygląda podobnie.

- Na jednym biegunie są instytucje otwarte na rozmowę i sugestie. Udało nam się np. zorganizować festiwal filmów z audiodeskrypcją w krakowskim Kinie Kika. Na drugim końcu znajdowałaby się służba zdrowia, gdzie jest do zrobienia mnóstwo - dodaje dr Beata Kowalska.

Przygotowanie tego filmu było mocnym przeżyciem dla studentów i studentek socjologii oraz dla osób niepełnosprawnych, o czym wszyscy oni mówią w filmie. - Ten projekt zmienił wiele w nas - zauważa jedna ze studentek UJ, uczestniczka badań. Z kolei jedna z kobiet poruszających się na wózku przyznała, że dzięki udziałowi w projekcie i związanych z nimi warsztatach "przełamała się" wewnętrznie i przestała panicznie się bać jazdy autobusami miejskimi.

Efektem badań studentów socjologii UJ jest także raport - zestaw zaleceń dotyczących działań miejskiej w pokonywaniu wspomnianych barier. Innym rezultatem jest publikacja wykazu placówek medycznych dostępnych w Krakowie dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Obóz badawczy socjologów z UJ Kraków bez barier? był częścią szerszego projektu mającego na celu diagnozę obecnej sytuacji osób niepełnosprawnych i opracowanie nowego modelu polityki społecznej w tej dziedzinie. Projekt ten jest realizowany przez Wydział Humanistyczny krakowskiej AGH, a finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Oprac. na podstawie serwisu PAP - Nauka w Polsce

Data opublikowania: 03.02.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron