Władze Uniwersytetu przedstawiły szczegóły obchodów Jubileuszu 650-lecia

W tym roku Uniwersytet Jagielloński świętuje Jubileusz 650-lecia. Z tej okazji zaplanowano wiele różnorodnych imprez i uroczystości. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr. hab. Piotr Sztompka, przewodniczący Rady Programowej Kongresu Kultury Akademickiej, oraz Dawid Kolenda, przewodniczący Samorządu Studentów UJ, przedstawili szczegóły głównych obchodów.

Celem działań podejmowanych przez władze Uczelni w trakcie obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego jest popularyzowanie wiedzy, promocja osiągnięć naukowych i upowszechnianie dotychczasowego dorobku. Zaplanowane konferencje naukowe, sesje akademickie oraz wydarzenia kulturalne sprawią, że Jubileusz będzie ważnym momentem w historii Uniwersytetu, Krakowa, jak również całej Polski. Wypada przypomnieć, że Senat RP ustanowił rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- W gronie najbliższych współpracowników zadaliśmy sobie pytanie, jak pokazać ten jubileusz. Czy zrobić sztampowo dwie, trzy uroczystości i wydać stosowną publikację, czy postarać się pogłębić go o istotne dla szkolnictwa wyższego treści. Wybraliśmy trudniejszą opcję. Chcemy nie tylko świętować. Mamy zamiar przesłać także pewne przesłanie. Wiele jest działań podejmowanych na wyższych uczelniach w kraju, które budzą nasze zasadnicze obawy, wątpliwości i sprzeciwy - powiedział prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.

Jak mówił Rektor UJ, główne uroczystości jubileuszowe rozpoczną się mocnym akcentem merytorycznym. Najstarsza polska Uczelnia z racji swej wielowiekowej tradycji kultywowania wiedzy i prawdy jest predestynowana do obowiązku troski o dobro najwyższe - jakość kształcenia następnych pokoleń w Polsce. Dlatego właśnie narodziła się idea Kongresu Kultury Akademickiej, którego hasło brzmi "Idea Uniwersytetu - reaktywacja" i który ma otworzyć poważną dyskusję nad stanem i kondycją środowiska akademickiego XXI wieku. Trzydniowe obrady, w których udział wezmą najwybitniejsi uczeni z polskich uczelni, rozpoczną się 20 marca.

Główne obchody Jubileuszu odbędą się w dniach 9-12 maja. Rozpocznie je Konferencja Przedstawicieli Sieci Uniwersyteckich "Internationalization of Higher Education: Europeanization and Globalization". W sobotę 10 maja przedstawiciele władz Uniwersytetu złożą kwiaty na grobach założycieli Uczelni. Następnie w katedrze na Wawelu metropolita krakowski JE ks. kardynał Stanisław Dziwisz odprawi mszę świętą. Po nabożeństwie ulicami Krakowa przejdzie uroczysty orszak do Auditorium Maximum UJ, w którym odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Uczelni.

W obchodach Jubileuszu 650-lecie nie zabraknie inicjatyw studenckich. Dawid Kolenda, przewodniczący Samorządu Studentów UJ, wymienił najważniejsze: Posiedzenie Rady Studentów Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Posiedzenie Zarządu European Students' Union i plenerową wystawę "Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego na przełomie wieków". Wiele niespodzianek czeka także na uczestników Juwenaliów Krakowskich.

Z kolei część kulturalna obchodów obejmie m.in. koncerty muzyczne w Teatrze im. J. Słowackiego i Filharmonii Krakowskiej, plenerowy koncert dla studentów pod klubem Żaczek, liczne wystawy oraz zwiedzanie najpiękniejszych uniwersyteckich obiektów. Najważniejszym elementem obchodów kulturalnych będzie zaplanowane na 10 maja widowisko historyczno-muzyczne "Universa - Opera Otwarta" na Rynku Głównym. Muzykę do niego skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek, który słowa napisał we współpracy z byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej Michałem Rusinkiem.

W związku z Jubileuszem uruchomiono dedykowaną stronę internetową www.650.uj.edu.pl, gdzie znajdują się informacje dotyczące planowanych wydarzeń.

W realizacji wydarzeń wspiera nas TAURON Polska Energia SA – sponsor strategiczny Roku Jubileuszowego.

Data opublikowania: 20.02.2014