Rozpoczęcie roku akademickiego 2011/2012 na UJ

Okolicznościowa publikacja "Inauguracja roku akademickiego 2011/2012"

1 października 2011 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął się 648. rok akademicki. UJ przygotował dla nowych studentów ponad 15 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia, ponad 1100 miejsc na studiach doktoranckich oraz ponad 7,5 tysiąca na studiach niestacjonarnych.

− To, że możemy tak intensywnie rozwijać Uniwersytet w demokratycznym i wolnym kraju, będącym członkiem Unii Europejskiej, nie zostało nam przez nikogo dane. Tę możliwość Polacy wywalczyli sami mówił prof. Karol Musioł, rektor UJ podczas inauguracji. − Zbliżają się wybory do Sejmu i Senatu. Dziś walka o wolną, demokratyczną, dostatnią i przyjazną obywatelom Polskę odbywa się również przy urnach wyborczych. To o takich wyborach marzyliśmy wtedy, gdy wybory w Polsce na określenie mianem „wolnych" nie zasługiwały. Dlatego zwracam się do wszystkich studentów i pracowników z apelem o udział w wyborach 9 października podkreślał.

Głównym zadaniem władz uczelni ostatnich kadencji jest budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rosną mury budynku Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej. W ciągu najbliższego roku zajdą kolejne zmiany. Gotowy jest projekt budowlany budynku Wydziału Chemii.  UJ posiada już pozwolenie na budowę basenu na III Kampusie i Centrum Edukacji Przyrodniczej. Trwa procedura przetargowa na wykonanie Małopolskiego Centrum Biotechnologii. Rozstrzygnięty został przetarg  na wykonanie budynku Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Ciągle trwają prace związane z budową nowego szpitala uniwersyteckiego w Prokocimiu. W tym roku ruszy również budowa Paderevianum.

Rok akademicki, który się teraz rozpoczyna, jest rokiem trudnym. Stoimy przed wielkim wyzwaniem wprowadzenia reform, otwierających lepsze perspektywy dla nauki polskiej – podkreślał obecny podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim prezydent Polski, Bronisław Komorowski.  Prezydent mówił, że to prawdziwe wyróżnienie móc uczestniczyć w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. − Tu jest źródło polskiej dumy i polskiej nadziei. To jest miejsce, gdzie narodziła się polska nauka w wymiarze europejskim i światowym – przypominał.

Prezydent znaczną część swojego przemówienia poświęcił nowym ustawom o szkolnictwie wyższym, które 1 października 2011 roku wchodzą w życie.  − Dobrym fundamentem działania na rzecz podniesienia poziomu edukacji młodego pokolenia, które zderzy się z coraz większą konkurencją na rynku pracy, jest w moim przekonaniu przeprowadzana reforma szkolnictwa – uważa prezydent. − Teraz czeka nas mądre, ale i odważne wprowadzanie tych ustaw w życie zapowiada. − Mam nadzieję, że polskie uczelnie wykorzystają tą okazję i będą się skutecznie przygotowywały do konkurowania z innymi uczelniami w Europie i na świecie dodawał.

W każdym roku akademickim, z okazji Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyznawane są nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe w ciągu ostatnich 5 lat kalendarzowych, tzw. Laur Jagielloński. W tym roku nagrody otrzymali: w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i prawnych prof. Andrzej Świątkowski z Wydziału Prawa i Administracji, w dziedzinie nauk medycznych prof. Ryszard Korbut z Wydziału Lekarskiego, w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych prof. Marian Mrozek z Wydziału Matematyki i Informatyki. Medal Merentibus odebrał prof. Michael Marberger, Odznakę Zasłużony UJ Elżbieta Penderecka, a Nagrody Pro Arte Docendi prof. Elżbieta Muskat- Tabakowska, prof. Stanisław Majewski i prof. Andrzej Magiera.

Również podczas uroczystości inauguracji prezydent Bronisław Komorowski nadał pracownikom UJ Ordery Odnowienia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej oraz za osiągnięcia w działalności dydaktycznej i społecznej. Byli to: prof. Andrzej Białas, prof. Karol Musioł, prof. Jan Hertrich-Woleński, prof. Marek Jarnicki, prof. Kalina Kawecka-Jaszcz, prof. Stanisław Majewski, prof. Wiesław Pleśniak, prof. Tadeusz Borkowski,  prof. Maria Chomyszyn-Gajewska, prof. Tadeusz Marek, prof. Ewa Okoń-Horodyńska, prof. Barbara Opozda, prof. Anna Raźny, prof. Kamil Rusek, prof. Marcela Świątkowska, prof. Andrzej Wysocki i prof. Tadeusz Wawak.

Najważniejszą częścią inauguracji była immatrykulacja. Delegacja studentów pierwszego roku symbolicznie, w imieniu wszystkich żaków złożyła przysięgę. Po uroczystym odśpiewaniu Gaudeamus Igitur przemówił Dawid Kolenda, przewodniczącego Samorządu Studentów UJ, a później wykład inauguracyjny Wielkie Idee współczesnej medycyny wygłosił prof. Tomasz Guzik, który w 2010 roku otrzymał Nagrodę Główną Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. − Najważniejsze jest podkreślenie, że medycyna w swoich Ideach, jest wielką dłużniczką wszystkich nauk reprezentowanych przez tradycyjną akademię. Czerpie szerokim strumieniem nie tylko z biologii, ale z nauk zarówno ścisłych jak chemia, fizyka czy matematyka, jak i humanistycznych, dzięki którym zyskuje charakter sztuki – mówił prof. Guzik.

Po uroczystości prezydent Bronisław Komorowski i rektor Karol Musioł poprosili wszystkich o wzniesienie toastu i wypicie lampki uniwersyteckiego wina za pomyślność Alma Mater.

Data opublikowania: 01.10.2011
Osoba publikująca: Kinga Mieszaniec