Otwarcie pracowni mikroskopu elektronowego

20 lutego 2014 r. w Zakładzie Biologii i Obrazowania Komórki Instytutu Zoologii UJ rozpoczął pracę nowy transmisyjny mikroskop elektronowy. Służyć on będzie głównie oglądaniu i badaniu ultrastruktury komórek, ale pozwoli również na obrazowanie materiałów geologicznych. Nowy mikroskop zastąpił wysłużony już instrument, który użytkowany był przez ostatnie 25 lat, a ponadto stwarza nowe możliwości obserwacji i analizy struktur komórkowych ze znacznie wyższą niż dotychczas zdolnością rozdzielczą. Pozwala na analizowanie preparatów biologicznych w formie uwodnionej - zamrożonej bezpośrednio w kolumnie mikroskopu w temp.-170°C. Ponadto urządzenie pozwala na tomograficzne (trójwymiarowe) obrazowanie najdrobniejszych struktur, poszerzając wiedzę na temat przestrzennego rozkładu elementów wewnątrzkomórkowych i ich wzajemnych relacji. Nowy mikroskop rozpoczyna też kolejne półwiecze działania biologicznej mikroskopii elektronowej transmisyjnej w Uniwersytecie Jagiellońskim. Teraz jednak, dzięki tak nowoczesnej aparaturze i jej możliwościom badawczym, pracownia mikroskopowa Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi otworzy biologom małopolskiego środowiska naukowego niewidoczny dotychczas mikroświat wewnątrzkomórkowy.

W uroczystym otwarciu udział wzięli: prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. dr hab. Stanisław Kistryn, władze dziekańskie Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi oraz dyrektorzy Instytutów Wydziału.

Data opublikowania: 27.02.2014