Studenci WPiA UJ obronili tytuł Mistrza Polski w konkursie Jessup

Studenci Wydziału Prawa i Administracji UJ odnieśli kolejny sukces w międzynarodowym konkursie „Philip C. Jessup International Law Moot Court", broniąc zdobytego podczas zeszłorocznego debiutu tytułu Mistrza Polski i zapewniając sobie tym samym prawo do reprezentowania naszego kraju w rundach międzynarodowych konkursu, które odbędą się w dniach od 6 do 12 kwietnia 2014 r. w Waszyngtonie. Drużyna UJ rywalizować będzie z zespołami z najlepszych uniwersytetów świata, m.in. Harvard Law School, Columbia Law School, Oxford University czy też uniwersytetu w Heidelbergu.

Konkurs „Jessup" jest największym i najstarszym konkursem typu „moot court" i cieszy się ogromnym prestiżem w środowiskach prawniczych. W tegorocznej 55. edycji biorą udział drużyny z ponad 550 uniwersytetów z 80 państw. Konkurs polega na symulacji postępowania przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości i w tym roku zajmuje się problematyką eksploatacji morskich zasobów naturalnych, ochrony dóbr kultury oraz jurysdykcji karnej państw.

Drużyna WPiA UJ w składzie: Aneta Jarka (V rok), Antonina Kozak (IV rok), Adrian Purzycki (V rok) oraz Katarzyna Wojczuk (V rok), w drodze po zwycięstwo pokonała zespoły z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Łódzkiego, by w finale zmierzyć się z drużyną Uniwersytetu Warszawskiego. Do występu w konkursie Jessup drużyna przygotowywała się pod opieką naukową prof. dr hab. Kazimierza Lankosza, kierownika Zakładu Prawa Międzynarodowego Publicznego, oraz Ass. iur. Przemysława Roguskiego, pracownika ZPMP oraz lektora DAAD przy Szkole Prawa Niemieckiego WPiA UJ.

Finał sędziowany był m.in. przez prof. dr hab. Władysława Czaplińskiego (Centrum Europejskie UW) oraz prof. dr hab. Romana Wieruszewskiego (Instytut Nauk Prawnych PAN), wybitnych specjalistów w dziedzinie prawa międzynarodowego publicznego, od wielu lat aktywnie zaangażowanych jako sędziowie w konkurs Jessup zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. W ocenie prof. Czaplińskiego tegoroczny finał polskich rund konkursu był najlepszym finałem od wielu lat, co świadczy o świetnym przygotowaniu drużyny UJ i dobrze rokuje na rundy międzynarodowe.

tekst: Przemysław Roguski

Data opublikowania: 06.03.2014