Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński otwiera się na dzieci


Nieustanny postęp nauki sprawia, że nowoczesne kształcenie młodych umysłów musi opierać się nie tylko na tradycyjnym przekazywaniu wiedzy, ale przede wszystkim na podsycaniu kreatywności i promowaniu autonomii nawet najmłodszego ucznia. Projekt Polskiej Akademii Dzieci, w który włączył się także Uniwersytet Jagielloński, jest wyjątkowy w skali całej Europy: bezpłatnie otwiera drzwi uczelni wyższych dla najmłodszych słuchaczy niezależnie od ich pozycji społecznej czy wyników w nauce oraz daje im możliwość prowadzenia własnych wykładów wspólnie z naukowcami z różnych uczelni w Polsce.

Podczas każdego z cyklicznych spotkań Polskiej Akademii Dzieci przewidziane są dwie prezentacje. Pierwszą wygłasza „młody naukowiec", drugą –  pracownik uczelni.

Dr Tomasz Pudłocki, autor wykładu „Historia da się lubić", wygłoszonego podczas ostatniego spotkania na Gronostajowej zauważył, że Polska Akademia Dzieci to wyzwanie także dla starszego pokolenia, jako że „niełatwo pogodzić wysoki poziom dyskursu z wartką narracją". Naukowiec był jednak mile zaskoczony nie tylko żywiołowymi reakcjami dzieci, ale także ich zdolnością do wyciągania wniosków. – W swojej opowieści odwoływałem się do bajek, baśni, komiksów, zabawek po to, by uczulić młodych odbiorców na to, że świat dzieciństwa zmieniał się przez pokolenia i to, w czym wyrastamy (środowisko, szeroko pojęty świat ludzi i rzeczy wokół nas) niesamowicie mocno wpływa na kształtowanie naszej wrażliwości, odbioru świata, a więc na świat naszej mentalności i obyczajowości. Odwołania do świata im tak dobrze znanego wywołało w nich energię i taką aktywność, że czas na refleksję mógł szybko zostać zmarnowany. Okazało się jednak, że Pestalozzi w swoich pismach z początku XIX w. miał rację. Luźna forma wcale nie musi oznaczać bałaganu. Dzieci bardzo szybko z zabawy przeszły do analizy i wspólnie wyciągnęliśmy parę wniosków z naszego 20-minutowego spotkania.


Do tej pory UJ zorganizował dwa spotkania z Polską Akademią Dzieci, w czasie których uczestnicy mogli dzielić się swoimi pasjami z rówieśnikami i naukowcami. Następne spotkanie PAD na UJ odbędzie się 27 stycznia 2012 r. (piątek), godz. 10.30 – 12.00 w auli Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ przy ul. Gronostajowej 7 w Krakowie. Wykład wygłosi młody naukowiec i dr hab. Jacek Międzobrodzki, prof. UJ: „Bakterie wokół nas, i co dalej?"


Młodzi naukowcy, którzy chcieliby wygłosić 15 – 20 minutowy wykład, proszeni są o przesłanie danych kontaktowych na adres: zapisyuj@gmail.com.

Mile widziane są także relacje ze spotkań. Za zgodą autora zostaną opublikowane na stronie Polskiej Akademii Dzieci.

Więcej informacji na stronie Polskiej Akademii Dzieci pod adresem: http://akademiadzieci.wordpress.com

Aby zobaczyć zdjęcia z poprzedniego spotkania Polskiej Akademii Dzieci, kliknij tutaj:
https://picasaweb.google.com/101949691767388003494/PolskaAkademiaDzieciWykAd2011_12_16?authuser=0&authkey=Gv1sRgCJn-pLvgvMmULA&feat=directlink

 

Data opublikowania: 16.01.2012
Osoba publikująca: Magdalena Praczyńska-Janik
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron