Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wisława Szymborska nie żyje. Miała 89 lat

Informację o śmierci Wisławy Szymborskiej podał Michał Rusinek, jej osobisty sekretarz. "Pani Wisława umarła najlepiej jak mogła - w swoim domu, w swoim pokoju, w swoim łóżku. Umarła we śnie, odeszła spokojnie" - powiedział na antenie stacji TVN24.

Poetka od kilku lat sporadycznie pojawiała się publicznie. Jeden z ostatnich jej kontaktów z czytelnikami związany był z promocją autorskiego tomiku "Tutaj". Wzruszające spotkanie odbyło się w 2009 roku w Krakowie. Noblistka od kilku miesięcy ciężko chorowała. W listopadzie przeszła poważną operację. Tuż przed śmiercią została przewieziona ze szpitala do swojego krakowskiego mieszkania.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923r. w Kórniku w Wielkopolsce. Jednak od czasów dzieciństwa związana była z Krakowem, gdzie chodziła do szkoły powszechnej i gimnazjum. Podczas II wojny światowej pracowała na kolei. Wtedy zaczęła pisać pierwsze utwory. Zadebiutowała w 1945r. wierszem "Szukam słowa". Siedem lat później wydano jej pierwszy tomik poezji "Dlatego żyjemy". Szymborska w sumie opublikowała ponad 350 swoich wierszy. W 1996 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Złoty medal noblowski przekazała naszej uczelni. Przechowywany jest jako depozyt w Muzeum UJ w Collegium Maius obok złotego Globusa Jagiellońskiego.

Poniżej prezentujemy list Wisławy Szymborskiej do ówczesnego Rektora UJ prof. Aleksandra Koja, tuż po otrzymaniu Nagrody Nobla.

"Wielce Szanowny Panie Rektorze!

Dziękuję najserdeczniej za miłe słowa, jakie zechciał Pan skierować do mnie w imieniu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jestem z pewnością duchową wychowanką tej prześwietnej Uczelni. Wielu moich przyjaciół z młodości, których znałam jako skromnych studentów, to już wykładowcy, docenci i znakomici profesorowie. Dużo zawdzięczam ich przyjaźni, rozmowom z nimi i książkom, które w swoich dziedzinach opublikowali. Natomiast trudno mi się chlubić własnymi studiami na Uniwersytecie Jagiellońskim... to był tylko rok polonistyki, potem rok socjologii i na tym koniec...

Nie mogę więc równać się z tymi, którzy studia swoje ukończyli - ale podkreślam raz jeszcze - moje duchowe więzi z Uniwersytetem Jagiellońskim były i pozostają bardzo silne.

Łączę wyrazy poważania -

Wisława Szymborska

Zakopane 14 października 1996"

Data opublikowania: 02.02.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron