Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ekwatoriał Adamsa trafił do Collegium Maius UJ

Zbiory Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały wzbogacone o ekwatoriał Adamsa, XVIII-wieczny instrument astronomiczny. Luneta wykonana w słynnym zakładzie George'a Adamsa w Londynie, wytwórcy instrumentów naukowych dla króla Anglii Jerzego III, jest egzemplarzem unikatowym na skalę światową.

- Zakupiony w edynburskim antykwariacie, jest jednym z trzech XVIII-wiecznych zachowanych do dziś analogicznych instrumentów sygnowanych nazwiskiem twórcy "Adams". Dwa pozostałe znajdują się w Museo Della Specola w Bolonii oraz w kolekcji historycznych instrumentów naukowych na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie – mówi prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przy pomocy uniwersalnej lunety astronomicznej George'a Adamsa astronomowie mierzyli pozycję ciał niebieskich, wyznaczali czas oraz ustalali szerokość i długość geograficzną. Transakcja została sfinansowana ze środków Fundacji PZU.

- Zakup eksponatu dla Collegium Maius to najnowszy wkład PZU w rozwój kolekcji polskich muzeów. Będąc największą polską firmą ubezpieczeniową, od lat wspieramy ośrodki kultury i nauki, m.in. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie Nowe Sukiennice, Zamek Królewski w Warszawie czy Muzeum Łazienki Królewskie. Za działania na rzecz wspierania krakowskich instytucji i wydarzeń kulturalnych PZU wyróżniony już został tytułem Dobroczyńcy Muzeum Narodowego w Krakowie i tytułem Mecenasa Kultury Krakowa – mówi Michał Witkowski, rzecznik prasowy PZU.

Ekwatoriał Adamsa jest dostępny dla zwiedzających Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego od 23 marca.

Data opublikowania: 23.03.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron