Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią w Polsce

Po raz 13. dziennikarze miesięcznika edukacyjnego "Perspektywy" i dziennika "Rzeczpospolita" opracowali ranking najlepszych uczelni w kraju. Zwycięzcą tegorocznej edycji jest Uniwersytet Jagielloński, który powrócił na pierwsze miejsce. Na dalszych miejscach uplasował się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nasza Uczelnia stale wzmacnia obszary, które i tak są jej niewątpliwym atutem od lat: najwyższa efektywność naukowa, najwyższy prestiż wśród kadry akademickiej oraz liczba publikacji i cytowań. Warto podkreślić, że w tegorocznej edycji były brane pod uwagę publikacje z lat 2007-2011 z bazy SCOPUS, która jest największym na świecie zbiorem abstraktów i cytowań literatury naukowej oraz uznanych zasobów sieci internetowej. Z aktualnych danych na 10 stycznia 2012 r. wynika, że w tym czasie UJ miał 7972 publikacje, które były cytowane 32 tys. 665 razy oraz H-index - 51, wobec 44 i 48 w poprzednich latach.

Według przeprowadzanej od 2008 roku ankiety "Wyniki działalności naukowej pracowników naukowo-dydaktycznych i naukowych UJ", pracownicy naukowi UJ coraz częściej publikują w prestiżowych czasopismach międzynarodowych. W rezultacie dorobek naukowy uczelni jest coraz większy i stanowi to dobry wzór dla młodych naukowców, którzy rozpoczynają dopiero pracę naukową. Dzięki ankietom pracownicy dokładnie wiedzą, jakie są oczekiwania wobec nich i na co powinni położyć największy nacisk, czyli na jakość publikacji.

Ranking został zorganizowany po raz 13. i objął ponad 250 uczelni publicznych i niepublicznych. Nad jego przygotowaniem czuwała Kapituła pod honorowym przewodnictwem prof. Michała Kleibera, prezesa Polskiej Akademii Nauk. W jej składzie znalazł się m.in. prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Europejskiego w Luksemburgu, prof. Franciszek Ziejka, były rektor UJ, Bartosz Marczuk, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej", Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy".

Autorzy rankingu biorą pod uwagę następujące kryteria:

• prestiż - mierzony m.in. preferencjami pracodawców i wyborami olimpijczyków,
  • potencjał naukowy,
  • efektywność naukowa,
  • innowacyjność - liczba zgłoszonych i uzyskanych patentów,
  • warunki studiowania - liczba wykładowców np. z tytułem profesorskim.

Ranking uczelni akademickich 2012

Data opublikowania: 15.05.2012