Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwyciężyła w konkursie FameLab

W finałowym starciu, na scenie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, zmierzyło się 10 uczestników. Jury za najlepszą prezentację uznało występ Moniki Koperskiej, doktorantki z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdanie to podzielili również widzowie, przyznając reprezentantce naszej Uczelni nagrodę publiczności. Monika Koperska w swoim wystąpieniu przekonywała, że papier jest najlepszą formą przechowywania danych. W nagrodę, ufundowaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Centrum Nauki Kopernik, otrzymała 35 tys. zł. Dodatkowo 16 czerwca będzie reprezentowała nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

Monika Koperska jest doktorantką na Wydziale Chemii UJ. Jej pasją jest chemia konserwatorska, czyli ten jej obszar, który dba o zachowanie najcenniejszych skarbów dziedzictwa kulturowego. Jest autorką publikacji naukowych oraz aktywnie działa w organizacjach zrzeszających chemików. W 2009 roku jako absolwentka programu Erasmus Mundus "Advanced Spectroscopy in Chemistry" otrzymała podwójny dyplom magisterski Kraków-Lille. Aktualnie pełni funkcję prezesa Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLabu odbywają się w 14 krajach w Europie, Azji i Afryce. Na pierwszy rzut oka przypomina znane z telewizyjnych stacji konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy-amatorów, tancerzy czy ekwilibrystów w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczestnicy, w trakcie trzyminutowego wystąpienia, musieli w jak najatrakcyjniejszej i najbardziej zrozumiałej formie opowiedzieć jury i publiczności o swojej pracy naukowej.

Polską edycję FameLabu organizuje British Council i Centrum Nauki Kopernik. Partnerem akcji jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Data opublikowania: 21.05.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Find us at