Indologiczna wiosna w Krakowie

W dniach 27-31 maja w Zakładzie Indianistyki gościł jeden z najwybitniejszych na świecie znawców religijnych tradycji Indii, zwłaszcza śiwaizmu, prof. Alexis Sanderson (Spalding Professor of Eastern Religions and Ethics, University of Oxford, Fellow of All Souls College oraz Petra Kappert Visiting Fellow, Centre for the Study of Manuscript Cultures, University of Hamburg). Profesor Sanderson przedstawił dwa, stanowiące całość, wykłady: A Long and Troubled History: Śaivism and Brahmanism from the Second to Twelfth Centuries. Część pierwsza zaprezentowana została 28 maja, druga 30 maja. W wykładach prof. Sanderson przedstawił swoją oryginalną, przyjętą już w środowisku indologicznym jako najlepiej opisującą rozwój tradycji tantrycznych, koncepcję ich powstania i klasyfikacji. Wizyta profesora Alexisa Sandersona była też okazją do konsultacji i dyskusji w gronie pracowników zakładu.

Na początku czerwca odbył się cykl wykładów trzech kolejnych gości - będących także członkami rady naukowej wydawanego od 1994 roku czasopisma "Cracow Indological Studies" - Marion Rastelli, Johannesa Bronkhorsta i Klausa Karttunena.

Prof. Marion Rastelli, wicedyrektor Institut für Kultur- und Geistesgeschichte Asiens Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu, specjalistka z dziedziny badań nad wczesnymi tradycjami wisznuickimi, 4 czerwca przedstawiła wykład Viṣṇu, Vāsudeva and Nārāyaṇa in the Pāñcarātrasaṃhitās, dotyczący koncepcji najwyższego boga w literaturze wisznuickiej tradycji pańćaratry.

Tego samego dnia wykład, zatytuowany Introduction to the History of Indology, wygłosił prof. Klaus Karttunen z Uniwersytetu w Helsinkach. Profesor Karttunen przedstawił także 6 czerwca drugi wykład zatytułowany Scholars, Engineers and Wicked Barbarians - Yavanas in Classical Indian Literature.

Trzeci z gości Zakładu Indianistyki, prof. Johannes Bronkhorst z Uniwersytetu w Lozannie, to wybitny specjalista w dziedzinie filozoficznej literatury Indii oraz wczesnej historii buddyzmu, autor wydanej niedawno książki Greater Magadha: Studies in the Culture of Early India. Publikacja stanowi wydarzenie przełomowe dla umieszczenia początków buddyzmu w kontekście historycznym. Prof. Bronkhorst przedstawił 5 czerwca wykład, On the early history of Mīmāṃsā as language philosophy, odnoszący się do jednej z najważniejszych szkół filozoficznych Indii, zajmującej się badaniami nad językiem, zwłaszcza językiem tekstów Wed.

Cykl wspomnianych powyżej wykładów wpisuje się w długą tradycję naukowych spotkań, organizowanych corocznie w Zakładzie Indianistyki UJ.

Data opublikowania: 12.06.2012