Inauguracja serii „Jagiellonian Cultural Studies"

W dniach od 1 do 2 czerwca 2012 w sali kominkowej Baszty Adolfa Szyszko-Bohusza w Krakowie-Przegorzałach odbyło się międzynarodowe sympozjum zatytułowane „Human Values in Intercultural Space". Sympozjum zorganizowane zostało przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ w ramach wydziałowego projektu „Jagiellońskie Studia Kulturowe". W jego trakcie odbyła się uroczysta prezentacja wydawnictwa „Jagiellonian Cultural Studies", serii zainicjowanej w ramach publikowanego przez WSMiP UJ czasopisma „Politeja".

Redaktor naczelny wydawanej w języku angielskim serii „Jagiellonian Cultural Studies", dr hab. Leszek Korporowicz, prof. UJ, we wstępie do pierwszego numeru stwierdził między innymi: Pierwszy numer prezentowanego pisma poświęcony jest tematyce, która bezpośrednio wskazuje na wagę przestrzeni międzykulturowej jaką jest mobilność kultur. Jest to fenomen, który od kilku już wieków, ale szczególnie w dobie cywilizacji medialnej zmusza do nowego spojrzenia na wiele fundamentalnych problemów człowieka, ale także równie fundamentalnych kategorii analizy jaka niezbędna jest do zrozumienia jego współczesnej rzeczywistości. […]

Zagadnienia człowieka, dialogu i rozwoju kulturowego, a więc podstawowych aksjomatów Jagiellońskich Studiów Kultu-rowych stały się naturalnym kontekstem debaty, której celem było wskazanie na wyzwania leżące nie tylko w procesie mo-bilności kultur, ale i przed naukami społecznymi, w tym studiami kulturowymi jako jednymi z najbardziej integrujących, holistycznych analiz współczesności.

1 czerwca 2012 odbyło się ponadto uroczyste przekazanie przez prof. dr hab. Rahula Petera Dasa z Uniwersytetu w Halle-Wittenberdze, na ręce Dziekana WSMiP UJ prof. dr hab. Bogdana Szlachty, cennego daru książkowego. Profesor Das podarował WSMiP UJ 31 tomów z serii wydawniczej „Mitteilungen zur Sozial- und Kulturgeschichte der islamischen Welt".

Rahul Peter Das – profesor w zakresie studiów nad Azją Południową, kierownik Katedry Azji Południowej w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze oraz dziekan ds. studiów Wydziału Filozoficznego I tegoż uniwersytetu; członek zarządu EuroIndia Centre oraz Niemieckiego Stowarzyszenia Studiów Azjatyckich (Deutsche Gesellschaft für Asienkunde), w obrębie którego w 2006 roku powołał do życia prężnie działającą, interdyscyplinarną grupę roboczą do badań nad post-klasyczną Azją Południową.

Data opublikowania: 02.07.2012