Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktorant z UJ wyróżniony grantem badawczym Polsko Amerykańskiej Komisji Fulbrighta

Jacek Wawer jest doktorantem IV roku w Instytucie Filozofii UJ. W zeszłym roku akademickim (2011/12) został wyróżniony, jako jeden z 12 doktorantów w Polsce, przez Polsko Amerykańską Komisję Fulbrighta grantem badawczym Fulbright Junior Advanced Research Program, który realizował w jednym z najlepszych uniwersytetów świata - na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Do Stanów Zjednoczonych udał się dzięki zaproszeniu prof. Johna MacFarlane'a, twórcy bardzo oryginalnej i szeroko w ostatnich kilku latach dyskutowanej teorii semantycznego relatywizmu. W czasie wizyty Jacek Wawer miał okazję podyskutować z prof. MacFarlanem o jego teorii, jej rozwinięciach, zastosowaniach i problemach.

- Współpraca ta była niezwykle cenna dla poszerzenia mojej wiedzy i zrozumienia tematyki, która jest jednym z głównych przedmiotów przygotowywanej przeze mnie pracy doktorskiej. Podczas mojej wizyty mogłem również bez ograniczeń korzystać z nieprzebranych wręcz zasobów biblioteki uniwersyteckiej, a także uczestniczyć w wykładach i seminariach wybitnych i rozpoznawanych na całym świecie filozofów, językoznawców i matematyków. Starałem się również poszerzać moją wiedzę na licznych konferencjach i warsztatach organizowanych zarówno w Berkeley, jak i na pobliskim uniwersytecie w Stanfordzie - mówi Jacek Wawer.

Pobyt w Kalifornii dla doktoranta z Instytutu Filozofii UJ był również okazją do licznych spotkań ze stypendystami Fulbrighta z całego świata, którzy realizowali swoje programy badawcze i artystyczne w USA. Ponadto Jacek Wawer miał możliwość uczestniczenia w seminarium dla "fulbrightowców", które sprowadziło stypendystów z całych Stanów do Atlanty.

- Urzekł mnie klimat, dosłownie jak i w przenośni, okolic Zatoki San Francisco. Ta wizyta z pewnością odciśnie trwały ślad w mojej pamięci - mówi.

Jacek Wawer zajmuje się filozofią czasu i możliwości, badając jak te dwa pojęcia są przedstawione oraz powiązane w tzw. modelu czasu rozgałęzionego. Jego zainteresowania dotyczą blisko powiązanych problemów otwartej przyszłości, możliwych zdarzeń przyszłych, wolnej woli oraz, bardziej ogólnie rzecz biorąc, metafizyki, filozofii języka i logiki.

Data opublikowania: 11.07.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron