Projekt Paphos Agora można podglądać w sieci

Strona Paphos Agora Project przeszła gruntowną przebudowę i została dostosowana do standardów innych serwisów portalu UJ. Zmieniono strukturę głównej nawigacji, a treść odpowiednio podzielono na grupy.

Zakład Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przed rokiem rozpoczął badania w starożytnym mieście Pafos na Cyprze. Pracami ekspedycji kieruje prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka. To pierwsza wyprawa na tę wyspę w historii krakowskiej archeologii. Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Jego zabytki zostały wpisane na listę UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego. Obok gospodarzy terenu, Cypryjczyków, prowadzą tu badania liczne zagraniczne misje archeologiczne, m. in. włoska, australijska, amerykańska, francuska.

Niebawem drugi sezon Paphos Agora Project

W dniach od 18 sierpnia do 28 września odbędą się prace wykopaliskowe drugiego sezonu Paphos Agora Project. Planowana jest kontynuacja badań na dwóch wykopach rozpoczętych w ubiegłym sezonie, mająca na celu wyjaśnienie znaczenia i datowania odkrytych pozostałości. Szczególnie obiecująca jest jedna z cystern na wodę. Archeolodzy podejrzewają, że może należeć do okresu hellenistycznego. W badaniach weźmie udział około 30 osób - kadra, studenci oraz wolontariusze.

Archeolodzy będą zamieszczać na bieżąco relacje z badań na nowo utworzonej witrynie internetowej projektu www.paphosagora. archeo.uj.edu.pl

Data opublikowania: 30.07.2012