Władze UJ z wizytą w amerykańskich uczelniach

W dniach od 16 do 21 listopada br. rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler przebywali w USA, odbywając spotkania w amerykańskich uczelniach współpracujących z UJ CM. Rektorzy odbyli szereg spotkań, w tym na: University of California – Los Angeles (UCLA), University of California – San Diego (UCSD), University of California – Riverside (UCR), Loma Linda University (LLU), jak również celem nawiązania współpracy ze Stanford University. Delegacja z UJ spotkała się z przedstawicielami władz tamtejszych uczelni, szczególnie wydziałów medycznych. Celem wizyty było umocnienie istniejącej współpracy w zakresie medycyny, jej rozszerzenie o zakres wspólnych badań naukowych oraz rozeznanie możliwości poszerzenia współpracy na pozostałe wydziały Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na mocy podpisanych umów o współpracy UJ CM z UCSD, UCR i LLU, studenci polskojęzycznego i anglojęzycznego programu studiów medycznych na Wydziału Lekarskim UJ CM już od 2008 roku mają możliwość odbywania część kształcenia klinicznego w tych uniwersytetach, a studenci w/w amerykańskich uczelni mogą odbywać część kursów klinicznych w ramach toku studiów prowadzonego przez Szkołę Medyczną dla Obcokrajowców Wydziału Lekarskiego UJ CM.

W ramach wizyty w Loma Linda University, rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz prorektor UJ ds. CM prof. Piotr Laidler zwiedzali pierwsze w USA, otwarte już w latach 90-tych XX wieku, Centrum Terapii Protonowej, specjalizujące się w terapii nowotworów, którego wstęgę na uroczystym otwarciu przecinało 5 prezydentów USA, co świadczy o randze tej instytucji.

Duże nadzieje w zakresie współpracy władze UJ wiążą z najmłodszym uniwersytetem medycznym w USA: University of California – Riverside. Rektorzy złożyli również wizytę w The Taube Foundation for Jewish Life & Culture, gdzie spotkali się z jej prezesem Tadem Taube.

Data opublikowania: 24.11.2014