Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Joanna Kozieł laureatką stypendium "L'Oréal Polska dla Kobiet i Nauki"

28 listopada w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów "L'Oréal Polska dla Kobiet i Nauki". W tegorocznej edycji konkursu wyłoniono pięć laureatek. Wśród nich znalazła się dr Joanna Kozieł z Zakładu Mikrobiologii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

Polska filia Grupy L'Oréal przyznaje stypendia naukowe od 14 lat. Każdego roku program wyłania młode talenty, których przykład ma zachęcić następne pokolenia do wstąpienia na drogę nauki. Stypendystki podejmują wielkie wyzwania badawcze w dziedzinie m. in. medycyny, biotechnologii, biologii.

Dr Joanna Kozieł ukończyła studia biologii molekularnej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Podczas swojej pracy doktorskiej, w której zajmowała się wpływem infekcji Helicobacter pylori na rozwój i częstotliwość raka żołądka, miała okazję pracować z dwojgiem doświadczonych promotorów, panią dr hab. Amalią Guzdek z Uniwersytetu Jagiellońskiego i panem prof. dr hab. Piotrem Konturkiem z Uniwersytetu w Erlangen. Obecnie pracuje w grupie badawczej prof. dr hab. Jana Potempy w Zakładzie Mikrobiologii na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie przygotowuje swoją pracę habilitacyjną. Tematyka pracy skupia się na kompleksowej, molekularnej analizie oddziaływań patogennych bakterii z układem immunologicznym gospodarza ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na regulację i funkcjonowanie mechanizmów obrony nieswoistej.

Badania doktor Kozieł mają na celu charakteryzację strategii inaktywacji mechanizmów obronnych układu immunologicznego przez bakterie chorobotwórcze i ich oddziaływanie z układem immunologicznym gospodarza. Do jej największych wyzwań zawodowych należy poszukiwanie nowych mechanizmów wirulencji, którymi posługują się patogeny. Identyfikacja bakteryjnej „broni" jest pierwszym krokiem do zaprojektowania innowacyjnych i wysoko wyspecjalizowanych leków służących skutecznej i mało inwazyjnej terapii chorób infekcyjnych, która wyeliminowałaby problemy z rosnącą liczbą patogenów opornych na obecnie stosowane antybiotyki. Tego typu terapie mają również ogromne znaczenie dla pacjentów cierpiących na przewlekłe, nawracające infekcje lub sepsę, przeciwko którym współczesna medycyna wielokrotnie pozostaje bezsilna.

Istotny jest fakt, że badania prowadzone przez dr Kozieł dotyczą schorzeń i chorób występujących z dużą częstością w populacji, w tym: infekcje gronkowcowe, parodontoza, reumatoidalne zapalenie stawów etc. Ponadto etiologia tych chorób nie została jednoznacznie określona lub terapia stosowana w ich leczeniu opiera się na lekach o słabej/niewystarczającej skuteczności. Wysoka wartość naukowa i aplikacyjna prowadzonych badań oraz ich interdyscyplinarny charakter służą opracowaniu nowatorskich metod badawczych, diagnostycznych, oraz leczniczych. O dużym znaczeniu jej pracy naukowej świadczy ilość publikacji (ponad 40), ilość cytowań tych prac oraz liczne współprace z jednostkami naukowymi w Polsce i za granicą.

Data opublikowania: 28.11.2014
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron