Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykłady Jagiellońskie w Londynie

W tym roku odbył się w Londynie kolejny cykl Wykładów Jagiellońskich. Wydarzenie to zostało zrealizowane w ramach projektu "Polski Parlamentaryzm i Tradycje Demokratyczne".

Organizatorami tego przedsięwzięcia był Ośrodek Myśli Politycznej w Krakowie oraz projekt Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie. PON UJ stał się we wrześniu jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy wydatnym zaangażowaniu pracowników naszego Wydziału oraz Wydziału Polonistyki.

Zarówno projekt "Polski Parlamentaryzm i Tradycje Demokratyczne", jak i działalność PON UJ jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Dodatkowo organizacja Wykładów Jagiellońskich była wspierana przez Ognisko Polskie w Londynie, ambasadę RP w Londynie, City University London oraz St Catharine's College Cambridge.

Celem projektu "Polski Parlamentaryzm i Tradycje Demokratyczne" była popularyzacja wiedzy na temat historii Polski oraz zwiększenie świadomości brytyjskiej opinii publicznej na temat znaczenia naszego kraju w procesie demokratyzacji Europy Środkowo-Wschodniej.

25. rocznica obrad Okrągłego Stołu i rozpoczęcia odbudowy demokratycznego państwa polskiego była dobrym pretekstem dla przypomnienia polskiego wkładu w wydarzenia przełomu lat 1989/1990, ale również przypomnienia, że polskie tradycje wolnościowe, parlamentarne i demokratyczne sięgają XV wieku.

Polska ciągle jednak jest umieszczana w grupie "nowych demokracji", które swoje demokratyczne listy uwierzytelniające muszą prezentować o wiele częściej niż kraje takiej jak Portugalia, czy Hiszpania, w których liczy sobie nie więcej niż jedno pokolenie. Nie może to dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę, iż w podręcznikach zarówno do szkół średnich, jak i akademickich Polska pojawia się właściwie wyłącznie w kontekście II wojny światowej i komunizmu.

Kluczem do zmiany takiego wizerunku jest popularyzacja wiedzy na temat polskich tradycji demokratycznych i parlamentarnych, która pozwoli zrozumieć korzenie polskich dążeń wolnościowych lat 80-tych XX w. i udanej stabilizacji demokracji w ostatnim ćwierćwieczu. Wydarzenia

W ramach projektu odbyły się cztery wydarzenia:

  • wykład prof. Marka Jana Chodakiewicza "Polish Freedom and Democratic Traditions in Anglo-Saxon Perspective",
  • wykład prof. Anne White "Polish Perspectives on Freedom of Movement",
  • dyskusja panelowa "Democratic Transitions yesterday and today in Eastern Europe: nation, parties and civil society", w której udział wzięli: prof. Aleks Szczerbiak, George Gomori oraz dr Tom Davies,
  • dyskusja panelowa "Poland and Ukraine: Passages to Democracy", w której udział wzięli: dr Harald Wydra oraz dr Rory Finnin.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej projektu democracy.pl.

Tekst przygotował: dr hab. Arkady Rzegocki, prof. UJ.

Data opublikowania: 01.12.2014
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron