NCPS SOLARIS: Uruchamiamy akcelerator liniowy

Fizycy i inżynierowie z zespołu SOLARIS rozpoczęli prace nad uruchomieniem akceleratora liniowego (liniaka) w synchrotronie. Akcelerator będzie przyspieszał elektrony do wstępnej energii 600 MeV, aby poprzez linię transferową mogły dotrzeć do synchrotronu i osiągnąć energię końcową 1,5 GeV wykorzystywaną do badań.

Rozruch w kilku etapach

- Pierwszy etap to kondycjonowanie całego systemu wysokiej częstotliwości. Polega ono na stopniowym dochodzeniu do nominalnych wartości mocy fali elektromagnetycznej służącej do przyspieszania wiązki elektronowej w liniaku. Kolejnym etapem będzie uzyskanie wiązki elektronów w systemie działa elektronowego o odpowiednich parametrach, a następnie przyspieszanie jej do założonej energii - wyjaśnia Adriana Wawrzyniak, główny fizyk akceleratorowy w SOLARIS.

Uzyskanie właściwych parametrów już na starcie jest ważne, gdyż zapewnia wprowadzenie wiązki elektronowej do pierścienia bez generowania dużych strat elektronów.

- Aby akcelerator mógł zostać uruchomiony wykonaliśmy szereg obliczeń i symulacji, które pozwalają na odpowiednie dobranie parametrów optyki wiązki, a co za tym idzie ustawienia pól magnesów zarówno skupiających jak i korygujących drogę wiązki elektronów - dodaje Adriana Wawrzyniak.

Udane testy poszczególnych podsystemów

Uruchomienie akceleratora było możliwe dzięki pomyślnemu zakończeniu prac instalacyjnych oraz przeprowadzeniu testów poszczególnych podsystemów, np. systemu ochrony ludzi w tunelu, zakończeniu testów akceptacyjnych modulatorów wysokiej częstotliwości, które zasilają struktury liniaka, testów jednostek chłodzących, jak i układów diagnostycznych.

Uruchamianie liniaka potrwa jeszcze kilka miesięcy. Po pomyślnym zakończeniu tego etapu będzie można przejść do prac związanych z wykończeniem instalacji w pierścieniu akumulacyjnym oraz rozpoczęciem jego pracy.

Zdjęcia: Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS

Data opublikowania: 09.12.2014