Polsko-francuskie warsztaty naukowe w Collegium Maius

W dniach 4-6 grudnia br. w Collegium Maius UJ odbyły się drugie z serii zaplanowanych warsztatów w ramach podpisanej 29 maja 2013r. umowy o powołaniu Międzynarodowego Laboratorium Stowarzyszonego (LIA - Laboratoire International Associé) między Zakładem Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ a zespołem Cell Recognition and Glycobiology Centrum Biofizyki Molekularnej CNRS w Orleanie, działającym pod kierownictwem prof. Józefa Dulaka i prof. Claudine Kiedy.

Warsztaty organizowane są dla zespołów badawczych z Polski i Francji. Tematem przewodnim krakowskiej edycji było MicroRNAs: mediators of differentiation and biomarkers of diseases, podczas której zaprezentowano wyniki badań obydwu grup badaczy oraz zaproszonych gości z innych ośrodków. W skład Komitetu Organizacyjnego weszli prof. Claudine Kieda, prof. Józef Dulak, prof. Alicja Józkowicz, prof. Jean-Claude Michalski, dr Catherine Grillon, dr Agnieszka Łoboda i mgr Joanna Uchto.

W uroczystej inauguracji warsztatów uczestniczyli prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium Medicum, prof. Zbigniew Madeja, dziekan WBBIB UJ, prof. Karol Musioł, rektor UJ w latach 2005–2012, prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, a także konsultant ds. nauki ambasady Francji w Polsce Yoann Arthaud.

W warsztatach wzięło udział blisko 70 naukowców, a wśród nich zaproszeni goście z Polski m.in. prof. Barbara Jarząb (Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach), prof. Krzysztof Selmaj i dr hab. Marcin Mycko (Uniwersytet Medyczny w Łodzi), dr hab. Krystian Jażdżewski (UM w Warszawie), prof. Artur Jarmołowski (Instytut Biologii Molekularnej i Biotechnologii w Poznaniu) oraz z Francji m.in. dr Eva Jakab-Toth (dyrektor Centre de Biophysique Moléculaire, CNRS, Orlean), dr Christophe Grosset (CNRS, Orlean), dr David Israeli (CNRS, Orlean), prof. Chantal Pichon (CNRS, Orlean), dr Stefan Petoud i dr Catherine Grillon (Centre de Biophysique Moléculaire, CNRS, Orlean) i wielu innych. Podczas trzech dni wygłoszono ponad 30 wykładów poświęconych tematyce microRNA. pełny program znajduje się na stronie Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ.

Laboratorium LIA Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ i zespołu Cell Recognition and Glycobiology CBM CNRS w Orleanie zlokalizowane jest na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz w nowych pomieszczeniach na terenie Małopolskiego Centrum Biotechnologii. Jego celem jest prowadzenie wspólnych badań nad mechanizmami rozwoju nowotworów i poszukiwaniem nowych sposobów leczenia tych chorób, w oparciu o nowoczesne, eksperymentalne terapie.

Powstanie laboratorium jest uwieńczeniem ponad 10-letniej współpracy obu zespołów, która dotychczas zaowocowała m.in. realizacją kilku wspólnych projektów badawczych, trzema wspólnymi doktoratami, kilkunastoma pracami magisterskimi, licznymi wspólnie organizowanymi konferencjami oraz warsztatami naukowymi, wreszcie nowymi modelami badawczymi i publikacjami w prestiżowych czasopismach międzynarodowych.

Krakowskie warsztaty są realizacją umowy o Laboratorium Stowarzyszonym, które przewiduje organizację serii spotkań naukowych dla zespołów badawczych z Polski i Francji. Poprzednia edycja odbyła się w ubiegłym roku w Paryżu.

Opracowała: Joanna Uchto.

Zdjęcia: Witold Nowak