Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zagraniczne media o badaniach archeologów z UJ

Pafos to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze (Materiały Paphos Agora Project)

Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Jego zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Od 2011 roku na jego agorze badania prowadzi Zakład Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a pracami ekspedycji kieruje prof. Ewdoksia Papuci-Władyka. Oprócz archeologów z UJ w najbliższej okolicy prowadzą badania misje: cypryjska, włoska, australijska i francuska.

Prace ekspedycji Paphos Agora Project prowadzone są na bazie koncesji udzielonej przez Departament Starożytności Cypryjskich. W ubiegłym roku, po czterech sezonach prac wykopaliskowych, udało się zlokalizować agorę, czyli centralny plac starożytnego miasta Nea Pafos, założonego pod koniec IV wieku p.n.e. Do najważniejszych odkryć zaliczyć trzeba fragmenty dwóch dużych budowli publicznych w rejonie centrum miasta. Jedna z nich to zapewne świątynia, druga pełniła przypuszczalnie funkcję magazynu. Obie wykonano bardzo starannie.

O sukcesie uniwersyteckich archeologów informują media na całym świecie. W ostatnim czasie artykuły na ten temat ukazały się m.in. w "Archaeology", "Past Horizons", "International Business Times", "Live Science" i "Cyprus Mail".

Postępy prac uniwersyteckiej misji można śledzić na bieżąco na oficjalnej stronie internetowej projektu.

Data opublikowania: 12.01.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron