Wybitni specjaliści z wizytą na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

W semestrze jesiennym 2012/2013 Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ będzie gościł aż dwóch profesorów wizytujących. Wyjątkowe jest to, że nie są to krótkie wizyty połączone z wygłoszeniem pojedynczego wykładu, ale pobyty długoterminowe. Światowi specjaliści w swoich dziedzinach poprowadzą wykłady i seminaria, po 60 godzin zajęć, dla studentów kierunków biochemii, biofizyki i biotechnologii. W tym roku są to prof. Toru Shimizu z Tohoku University, w Sendai w Japonii i prof. Howard J. Halpern z University of Chicago w USA. W ubiegłym roku na wydziale goszczono prof. Claudine Kiedę z Uniwersytetu w Orleanie.

Dla studentów udział w wykładach zagranicznych gości jest wyśmienitą okazją do czerpania wiedzy w bezpośrednim kontakcie ze światowej sławy naukowcami. Bez wyjeżdżania z kraju mają możliwość rozmowy i dyskusji na tematy specjalistyczne, omówienie swoich własnych projektów, czy ćwiczenie specjalistycznego języka angielskiego.

Prof. Shimizu pracuje w Institute of Multidisciplinary Research for Advanced Materials, w Tohoku University w Sendai w Japonii. Jest wybitnym specjalistą w zakresie biochemii hemu, fizjologii śródbłonka, układów redoksowych i sensorów gazów. Poprowadzi wykłady Heme proteins i seminaria Gas sensors. Będzie to już trzecia wizyta profesora Shimizu w Krakowie. Poprzednio gościł z wykładem w czerwcu 2009 r. W ubiegłym roku podczas trzytygodniowego pobytu na przełomie sierpnia i września wziął m.in. udział w II Kongresie Polskiej Biochemii i Biologii Komórki. Profesor Shimizu ma w swoim dorobku liczne publikacje w renomowanych czasopismach, był redaktorem Journal of Biological Chemistry, a obecnie jest m.in członkiem komitetu redakcyjnego Biochemical Journal.

Prof. Howard Halpern jest fizykiem, lekarzem onkologiem. Pracuje w Zakładzie Radiation and Cellular Oncology Uniwersytetu Chicagowskiego, jednego z najlepszych uniwersytetów amerykańskich, a także w klinice radiologicznej szpitala Uniwersytetu Ilinojskiego w Chicago. Jest także dyrektorem "Center for Electron Paramagnetic Resonance (EPR) Imaging in Vivo Physiology", finansowanego przez National Institutes of Biomedical Imaging and Bioengineering, NIH. Właśnie to niespotykane połączenie w jednej osobie fizyka i praktykującego lekarza onkologa sprawia, że jego wykłady są niezwykle ciekawe. Ukazują problemy biologiczne i medyczne z innej perspektywy. Wykłady na wydziale będą dotyczyć chorób nowotworowych i najnowszych metod ich leczenia, obrazowania, a w szczególności obrazowania EPR.

Data opublikowania: 12.10.2012