Wyróżnienie dla badaczek z UJ

AcademiaNet to portal prezentujący sylwetki wybitnych kobiet prowadzących badania naukowe. Przedsięwzięcie to realizuje od 2010 roku Fundacja Roberta Boscha we współpracy z wydawnictwami: Nature i Spektrum der Wissenschaft. Partnerem przedsięwzięcia jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. W 2014 roku FNP nominowała do udziału w tej inicjatywie 19 kobiet, wśród nich są naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Maria Nowakowska z Wydziału Chemii, prof. Joanna Cichy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii i dr Zofia Wodniecka z Wydziału Filozoficznego.

AcademiaNet ma na celu promocję wybitnych kobiet w nauce i – poprzez to – zwiększenie ich udziału w akademickich i naukowych gremiach doradczych i decyzyjnych.

Partnerzy naukowi inicjatywy, wśród których znajdują się takie instytucje jak Towarzystwo Maxa Plancka i Wellcome Trust, co roku proszeni się o wskazywanie badaczek, których sylwetki powinny znaleźć się na portalu.

AcademiaNet współpracuje obecnie z 39 organizacjami naukowymi, które uprawnione są do głosowania, Polskę reprezentują Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Narodowe Centrum Nauki.

Sylwetki naukowe uczonych zgłoszonych przez FNP w 2014 roku.

Data opublikowania: 21.01.2015
Osoba publikująca: Kinga Mieszaniec