Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

NCPS Solaris: wiązka elektronów przebyła całą długość akceleratora liniowego

Po wielu zmaganiach i próbach fizycy z synchrotronu Solaris przeprowadzili wiązkę elektronów przez cały akcelerator liniowy (przyspieszacz cząstek). Wiązka jest więc już na jego końcu. Jasny punkt widoczny na zdjęciu poniżej to właśnie obraz tej wiązki.

Aby dotrzeć do końca akceleratora, wiązka elektronów musiała przemierzyć drogę blisko 40 metrów od źródła (czyli od działa elektronowego) i przejść przez 6 struktur przyspieszających. W tej chwili jest to najszybsza (najbardziej energetyczna) wiązka elektronów w Polsce. Elektrony na końcu liniowego przyspieszacza elektronów miały prędkość bliską prędkości światła (dokładnie 99.99985% prędkości światła), a energia wiązki elektronowej osiągnęła wartość 300 MeV. Działające w Polsce liniowe akceleratory elektronowe wykorzystywane są głównie do zastosowań medycznych, jednak tam wiązka elektronów uzyskuje energię rzędu kilkudziesięciu MeV. Docelowo akcelerator Solaris ma możliwość pozyskania maksymalnej energii 600 MeV, zatem jeszcze sporo pracy przed uniwersyteckimi fizykami, aby osiągnąć taką wartość.

Teraz eksperymenty z wiązką zostaną przerwane na czas montażu linii transferowej. Linia ta będzie przenosić wiązkę elektronów uzyskaną w akceleratorze liniowym - położonym 7 metrów pod ziemią - do pierścienia synchrotronu, który znajduje się 3 metry wyżej.

tekst Emilia Król

Data opublikowania: 02.03.2015
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron