Doskonały występ drużyny informatyków w międzynarodowych zawodach

W dniach 16-18 listopada na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ odbyły się Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. W zawodach wzięło udział 77 trzyosobowych drużyn z 31 najlepszych uczelni informatycznych z Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Uniwersytet Jagielloński reprezentowało 6 zespołów studentów z Wydziału Matematyki i Informatyki.

Studenci informatyki analitycznej - Jakub Adamek, Grzegorz Guśpiel, Jonasz Pamuła - zajęli drugie miejsce. Zwyciężyła drużyna Uniwersytetu Komeniusza w Bratysławie. Trzecie miejsce przypadło zespołowi z Uniwersytetu Warszawskiego.

Te trzy drużyny wezmą udział w finałach najstarszych i najbardziej prestiżowych zawodów informatycznych na świecie - ACM International Collegiate Programming Contest, które na przełomie czerwca i lipca 2013 odbędą się w St. Petersburgu.

Międzynarodowe Zawody w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są od ponad 35 lat przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata. W ubiegłym roku w eliminacjach regionalnych o wejście do finału walczyło 8300 tysięcy zespołów z ponad 2 tysięcy uczelni ze wszystkich kontynentów.

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego - pracujący pod opieka prof. Pawła Idziaka - już po raz siódmy zakwalifikowali się do finałów tych mistrzostw. W roku 2006 roku zdobyli złoty medal. Pięć lat później brązowy.

Data opublikowania: 20.11.2012