Już niedługo dowiemy się, kto zostanie 307. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i od 1 września 2024 do 31 sierpnia 2028 pełnił będzie tę zaszczytną funkcję na najstarszej polskiej uczelni. Nowy rektor zostanie wybrany głosami 238 elektorów 25 kwietnia 2024 spośród kandydatów wskazanych przez Radę Uczelni. Sylwetka rektora elekta oraz jego program wyborczy pojawią się w majowym numerze „Alma Mater”.

Bieżące wydanie pisma, w dużej mierze, poświęcone zostało jednemu z najbardziej zasłużonych rektorów we współczesnych dziejach Uniwersytetu Jagiellońskiego – prof. Franciszkowi Ziejce, którego Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało na to stanowisko dokładnie 25 lat temu – 22 kwietnia 1999. Jednak to nie tylko ten znaczący fakt stał się powodem, dla którego właśnie w tym numerze postać Profesora i jego liczne dokonania na różnych polach przypomniane zostały z tak dużym rozmachem. Profesor zmarł 19 lipca 2020, podczas trwania pandemii COVID-19, tuż przed swoimi 80. urodzinami. Planowane na październik 2020 uroczystości jubileuszowe nie zostały zrealizowane. Nie wybrzmiało też głośno, że ostatnie lata życia Profesora naznaczone zostały dziesięcioletnim procesem lustracyjnym, który całkowicie zrujnował jego zdrowie i w efekcie doprowadził do przedwczesnej śmierci. Szczęśliwie, proces zakończył się uwolnieniem Profesora od wszelkich postawionych mu przez IPN zarzutów i ostatecznie – uniewinnieniem. Szczegółowo opisał to prof. Bogusław Górka w swej książce Uporczywa lustracja prof. Franciszka Ziejki. Ukazanie się tej publikacji w 2023 roku zainspirowało władze UJ, a w szczególności rektora prof. Jacka Popiela, do zorganizowania w auli Collegium Novum dwóch ważnych wydarzeń, w tym publicznej debaty przypominającej dramatyczną walkę Profesora o prawdę. Stąd też w bieżącym numerze to właśnie na relacje z obu tych spotkań położony został najmocniejszy akcent. Do zapoznania się z tekstami poświęconymi prof. Franciszkowi Ziejce i ilustrującymi je dokumentami gorąco zachęcam!

Polecam też artykuły poświęcone: sensacyjnym odkryciom archeologów z UJ w amerykańskim stanie Kolorado, badaniom naukowym laureatek stypendium L’Oreal- -UNESCO 2023, międzynarodowemu projektowi badawczemu „EU NAVIGATE”, opracowanemu w celu wspierania pacjentów onkologicznych, społecznemu projektowi „Seniorpedia.pl – Razem! Chętnie! Wzajemnie!”, zagadnieniom dotyczącym profilaktyki chorób układu krążenia, sztucznej inteligencji, a także najzdolniejszym studentom UJ: laureatom czterech Własnych Funduszy Stypendialnych, złotym medalistom z Wydziału Matematyki i Informatyki oraz najlepszemu kołu naukowemu w Polsce – Studenckiemu Kołu Naukowemu Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych. Warto też zwrócić uwagę na wywiad z absolwentem UJ dr. hab. Krzysztofem Ptakiem, zastępcą dyrektora w Office of Cancer Centers, National Cancer Institute (NIH) w Bethesda, Maryland, USA, jak również na teksty poświęcone: historykowi prawa prof. Adamowi Vetulaniemu, kompozytorowi Franciszkowi Mireckiemu oraz grafikowi, ilustratorowi i fotografowi Adamowi Korpakowi, mieszkającemu obecnie na fińskiej wyspie Kimito. Czytelników zainteresowanych dziejami Uniwersytetu Krakowskiego i ciekawych, który z jego rektorów sprawował tę funkcję aż 17 razy, zachęcam do zapoznania się z kolejnym odcinkiem cyklu „HistoriUJemy”. Mam też nadzieję, że sympatykom „Alma Mater” spodobają się przygotowane specjalnie dla nich niespodzianki fotograficzne.

Zapraszam serdecznie do lektury, a z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzę, by ten absolutnie wyjątkowy czas przyniósł wiele dobra i stał się źródłem nadziei, radości i optymizmu.

Rita Pagacz-Moczarska

numer specjalny 248 / 2024