Studenci historii UJ z wizytą u wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego

2 grudnia 2012 r. studenci historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w towarzystwie profesorów: Michała Baczkowskiego i Stanisława A. Sroki odwiedzili siedzibę wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego w Wiedniu.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania skarbca, w którym przechowywane są najcenniejsze pamiątki dotyczące zakonu począwszy od XIII w. aż po czasy współczesne. Głównym punktem było spotkanie z dr. Bruno Platterem, wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego. Zwierzchnik zakonu w krótkim przemówieniu przedstawił jego współczesną misję oraz główne ośrodki w państwach Europy Środkowej. Podkreślił również pozytywne zmiany w podejściu do historii krzyżaków, dostrzegane także w środowisku historyków polskich. Dr Bruno Platter wyraził wielką radość z przybycia studentów najstarszego polskiego uniwersytetu do głównej siedziby zakonu.

Na zakończenie spotkania wielki mistrz otrzymał w darze album poświęcony Collegium Maius, autorstwa Andrzeja Nowakowskiego i Stanisława Waltosia. Końcowym akcentem wizyty był pokaz archiwalny, w trakcie którego zaprezentowano najważniejsze dokumenty związane z dziejami zakonu, m.in. dokument pokoju brzeskiego z 1435 r.

tekst: prof. Stanisław Andrzej Sroka

zdjęcia: Lidia Hyz