Wsparcie finansowe budowy pediatrycznej sali hybrydowej

Fundacja Radia ZET przekazała Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie 5 mln zł na budowę pierwszej w Europie, najnowocześniejszej pediatrycznej sali hybrydowej.

Nowa sala umożliwi wykonywanie najbardziej skomplikowanych operacji, które dotąd trzeba było realizować etapami. Zostanie wyposażona m.in. w zintegrowany dwupłaszczyznowy angiograf pozwalający na wykonywanie zabiegów wewnątrznaczyniowych. Zakupiony sprzęt medyczny pozwoli na precyzyjne i dzięki temu jeszcze bardziej skuteczne diagnozowanie i operowanie dzieci z najcięższymi wadami serca.

Do głównych zalet sali hybrydowej należą: możliwość przeprowadzenia jednej operacji zamiast kilku, krótszy czas hospitalizacji, mniejsze cierpienie i szybszy powrót do domu, zwiększenie szans powodzenia leczenia, skrócenie czasu oczekiwania na zabieg i szybsza rehabilitacja. Dzięki sali hybrydowej Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie będzie mógł przeprowadzić więcej operacji w ciągu roku i jeszcze skuteczniej leczyć dzieci ze złożonymi wadami serca.

Dostawcą całości sprzętu medycznego będą firmy Siemens oraz Consultronix SA, które wybrała komisja złożona z przedstawicieli szpitala i Fundacji Radia ZET.

Sala, do której ma trafić sprzęt, musi przejść wcześniej dostosowawcze prace budowlane. Zostaną one sfinansowane ze środków Programu Przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (koszt 2 mln zł).

Całkowity koszt inwestycji prawdopodobnie przekroczy 7 mln zł, dlatego Fundacja Radia ZET będzie kontynuować zbiórkę pieniędzy na ten cel. Każdy może pomóc w realizacji tego przedsięwzięcia, przekazując na rzecz Fundacji swój 1 procent podatku.

Inwestycja ma zostać ukończona w IV kwartale 2013 roku.

Foto: Jerzy Sawicz

Data opublikowania: 18.01.2013