Widok zawartości stron Widok zawartości stron

News

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Monika Florczak-Wątor laureatką programu "Pomost"

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła VI edycję programu "Pomost", skierowanego do rodziców, którzy wracają do pracy naukowej po przerwach związanych z opieką nad dzieckiem. Czternaście laureatek w konkursie dla obszaru Bio, Info, Techno oraz trzy laureatki w konkursie dla pozostałych dziedzin (prawo, filozofia, matematyka) otrzyma na realizację projektów finansowanie w łącznej wysokości 5 219 094,00 złotych.

Finansowaniu przyznanemu mamom-naukowcom podlega grant badawczy i stypendia dla maksymalnie trzech podopiecznych (studentów lub doktorantów). Łączna suma części projektowej i stypendialnej wynosi do 140 tys. złotych rocznie.

Jedną z laureatek jest dr Monika Florczak-Wątor z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na realizację międzynarodowego projektu Horyzontalny wymiar praw konstytucyjnych otrzyma 226 900,00 złotych. Projekt ma być realizowany do czerwca 2015 r. Jego celem będzie zbadanie i opisanie modeli działania praw konstytucyjnych w stosunkach między podmiotami prywatnymi w wybranych państwach oraz ustalenie możliwości ich zastosowania w polskich realiach prawnych. Częścią projektu będzie współpraca z naukowcami z uniwersytetu w Bernie. Ma ona dotyczyć horyzontalnego działania prawa do ochrony danych osobowych, w tym danych biometrycznych.

Środki otrzymane w ramach grantu pozwolą na wydanie książki, przygotowanie serii artykułów oraz prezentację wyników badań na konferencjach krajowych i zagranicznych. W ramach projektu zostanie zorganizowana także ogólnopolska konferencja poświęcona problematyce horyzontalnego działania praw konstytucyjnych oraz wydana publikacja pokonferencyjna.

Dr Monika Florczak-Wątor jest adiunktem w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UJ oraz studia politologiczne ze specjalizacją stosunki międzynarodowe na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ (dyplomy z wyróżnieniem). Tytuł doktora nauk prawnych otrzymała w 2005 r. na podstawie rozprawy doktorskiej Rodzaje orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i ich skutki prawne. Praca, napisana pod opieką prof. dr. hab. Pawła Sarneckiego, zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie "Przeglądu Sejmowego" na najlepszą rozprawę doktorską.

W latach 2002-2005 odbyła aplikację sądową zakończoną egzaminem sędziowskim. Jest radcą prawnym, członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie oraz mediatorem w sprawach rodzinnych, członkiem Polskiego Centrum Mediacji. Ponadto należy do Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, Europejskiej Grupy Prawa Publicznej i Europejskiej Rady Naukowej, instytucji pełniącej m.in. funkcję rady naukowej Europejskiej Organizacji Prawa Publicznego z siedzibą w Atenach. Od 2005 r. pracuje w Biurze Trybunału Konstytucyjnego. Zasiada w komitecie redakcyjnym czasopisma "Zagadnienia Sądownictwa Konstytucyjnego". Prowadziła szkolenia dla sędziów oraz aplikantów adwokackich i komorniczych. Nagradzana przez Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego za osiągnięcia w pracy naukowej (2007, 2010) oraz wysoką jakość pracy dydaktycznej (2011, 2012).

W pracy naukowej zajmuje się problematyką praw człowieka, sądownictwa konstytucyjnego, stosowania konstytucji i aksjologii prawa.

Program "Pomost" Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ustanowiła na początku 2010 roku. Był to pierwszy w Polsce program wspierający rodziców–naukowców, który miał umożliwić im pogodzenie opieki nad dzieckiem z karierą zawodową.

Data opublikowania: 03.04.2013
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały
Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron