Interesujące inicjatywy Polskiego Ośrodka Naukowego UJ w Londynie

30 listopada, na terenie School of Slavonic and East European Studies (SSEES) University College London (Uniwersytet Londyński) odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Polski Ośrodek Naukowy UJ w Londynie. Zaproszeni goście z brytyjskich oraz polskich uczelni próbowali odpowiedzieć na pytanie będące tematem konferencji - „Czy humanistyka ma narodowość?". Wydarzeniu przewodniczył prof. Richard Butterwick-Pawlikowski z UCL SSEES, wykład wprowadzający wygłosiła dr Anne White z University of Bath, a następnie wyniki raportu na temat potrzeb edukacyjnych Polaków w UK przedstawił prof. Arkady Rzegocki z UJ. Drugą część konferencji stanowiły dwa panele dyskusyjne, w których udział wzięli znamienici prelegenci zarówno z polskich, jak i brytyjskich uniwersytetów. W dyskusjach udział wzięli: dr Urszula Chowaniec, dr Elwira Grossman, dr Katarzyna Zechenter, dr John Bates, prof. Artur Andrzejuk, prof. Radosław Żurawski vel Grajewski, prof. Artur Wołek, dr Izabella Andrzejuk, dr Maciej Drzonek, dr Maciej Dybowski, dr Błażej Sajduk, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz mgr Marcin Kędzierski.

Z kolei 7 grudnia odbył się kolejny, dziesiąty już, Wykład Jagielloński zorganizowany przez PON UJ we współpracy ze Związkiem Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Wykład wykraczał poza sztywne ramy wykładu akademickiego, był raczej swoistym przedstawieniem. Gościem spotkania był dr Antoni Libera - znanym tłumacz utworów Samuela Becketta, pisarz, autor bestselleru „Madame", ale również literaturoznawca, reżyser i aktor. Zgromadzeni mieli okazję podziwiać próbę talentu aktorskiego dr. Libery, gdy przedstawił scenę z dramatu Becketta „Ostatnia taśma Krappa". Potem już jako literaturoznawca i teatrolog omówił postać i sposób kreacji bohatera, a także zastosowane środki ekspresji. Dla porównania prezentowane były następnie fragmenty spektakli z innymi międzynarodowymi interpretacjami tej samej sceny. Po wykładzie, podczas nieformalnych rozmów kuluarowych, goście mogli nabyć książki autora wraz z dedykacją.

Ostatnią inicjatywą Polskiego Ośrodka Naukowego UJ w Londynie jest realizacja filmu "Five Minds of Polish Science" prezentującego światowe odkrycia, jakich dokonali polscy naukowcy. Pięć krótkich historii pokazuje wybitne osiągnięcia i wielkie postacie (nie tyko historyczne) - Józefa Hofmanna, Stefana Kudelskiego, Jacka Karpińskiego, Andrzeja Czyżewskiego i Marcina Jakubowskiego. Film zrealizowany został ze środków otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 r."

Data opublikowania: 11.12.2013